banner2

SGK uzmanı, emekli zammı için net rakam verdi! Memur emeklilerinin maaşına da yansıyacak

Milyonlarca emekli Temmuz ayında yapılacak ara zamma gözünü çevirdi. Gündeme sıkça yer alan emekli maaşlarına yapılacak olan ara zamma ilişkin SGK başuzmanı İsa Karakaş net rakamı açıkladı. En düşük memur emeklisinin alacağı maaş rakamını verdi. İşte detaylar…

Genel 08.06.2023, 12:11 08.06.2023, 12:20
Abone ol
SGK uzmanı, emekli zammı için net rakam verdi! Memur emeklilerinin maaşına da yansıyacak

Yılda iki kez zam yapılan Memur, memur emeklisi, İşçi SSK, Bağ-Kur emeklilerine yapılan ara zamma ilişkin Haziran ayının gelmesiyle beraber araştırmalar hızlandı. Konuya ilişkin asgari ücretin rakamı açıklayan SGK başuzmanı İsa Karakaş önemli detaylara yer verdi.

'MEMUR EMEKLİSİNE EŞİT DERECE ZAM YAPILACAK'

Emeklilerin maaşının ocak ve temmuz aylarında yeniden güncellendiğini hatırlatan Karakaş, enflasyon oranı ve refah payı eklenerek memur maaşlarında sonuca ulaşıldığını dile getirdi. Bütün emeklilerin maaş hesaplama sisteminin ve güncelleme sisteminin farklı olduğunu söyleyen Karakaş, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden farklı olarak memur emeklilerinin maaşının güncellenmesi tamamen emeklilerin maaş oranına bağlı. Yani memurlara ne kadar zam gelirse, memurlar hangi hakları elde ederlerse bu otomatik olarak memur emeklilerinin maaşına yansıyor.

'EN DÜŞÜK YÜZDE 94 ZAM OLACAK'

Memurlara yapılacak bu zammın aynı zamanda memur emeklilerine de yansıyacağını belirten Karakaş, “Bu durumda şu anda en düşük memur emeklisi maaşı 7 bin 901 lira. En düşük memur maaşına yapılacak yüzde 94’lük zam oranını da göz önünde bulundurduğumuz zaman en düşük memur emeklisinin maaşının 15 bin 328 lira olması gerekiyor ki aradaki dengeler yerine oturmuş olsun.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!