banner2

Seyreltilmiş uranyumlu mermi nedir? Seyreltilmiş uranyum mühimmatı nerede kullanılır?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Ukrayna'ya yaptığı ziyaret Rusya'yı kızdırdı. Bu ziyarette Ukrayna'ya seyreltilmiş uranyumlu mermi verilmesine karar verildi. Rusya ise bunun bir suç olduğu görüşünde. Seyreltilmiş uranyumlu mühimmat geçtiğimiz aylarda da gündeme gelmişti. Peki seyreltilmiş uranyumlu mermi nedir? Seyreltilmiş uranyum mühimmatı nerede kullanılır?

Genel 07.09.2023, 14:31
Abone ol
Seyreltilmiş uranyumlu mermi nedir? Seyreltilmiş uranyum mühimmatı nerede kullanılır?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken sürpriz bir şekilde Ukrayna'ya ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyarette ABD'den Ukrayna'ya seyreltilmiş uranyumlu mermi sevkiyatına onay çıktı. ABD Savunma Bakanlığı, yeni yardım paketi kapsamında Ukrayna'ya seyreltilmiş Uranyum mühimmatı göndereceğini açıkladı. Uranyum içren bu mühimmatların Ukrayna-Rusya savaşında kullanılacak olması Rusya'yı kızdırdı. 

SEYRELTİLMİŞ URANYUMLU MERMİ NEDİR?

Seyreltilmiş uranyumlu mermi ırh delici özelliğe sahiptir. 

Zırh delici mermilerde zayıflatılmış uranyum kullanımı soğuk savaş döneminde başladı. ABD, Sovyet tanklarını ve zırhlılarını durdurmak için mermilerde seyreltilmiş uranyum kullandı. Bu özellik günümüzde de pek çok mühimmata bulunuyor. 

Seyreltilmiş uranyum, mermilere, zırh kaplamasını kolayca delme imkanı sağlıyor ve mermilere dayanıklılık katıyor. Ancak uranyum tozunun yutulması ya da solunması kanser ve doğum kusurları dahil olmak üzere sağlık riskleri taşıyor.

SEYRELTİLMİŞ URANYUMLU MÜHİMMAT NEREDE KULLANILIR?

Bu mihimmatın Rus tanklarını ve zırhlılarını etkisiz hale getirmek için kullanılabileceği ifade ediliyor. Bu mermilerin Sovyet üretimi T-72 tanklarına karşı kullanılması bekleniyor.

Zayıflatılmış uranyum, nükleer silah ve yakıt üretmek için gereken uranyum zenginleştirme sürecinin bir yan ürünü olarak elde ediliyor.

zayıflatılmış uranyum son derece yoğun bir maddedir. Kurşundan daha yoğun olduğu için mermiye özel bir anlam katıyor. 

Zayıflatılmış uranyum içeren mermi zırhı delmeden önce daha fazla hız kazanıyor ve ısınarak zırhı çok daha kolay delebiliyor. 

Seyreltilmiş uranyumlu mühimmat zırhlı araçların durdurulması için kullanılıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!