banner2

Seren Serengil'in hastalığı Dumping Sendromu nedir, belirtileri neler?

Geçirdiği ameliyat sonrası Dumping Sendromu'na yakalanan Seren Serengil ameliyat oldu. Haberlerin ardından Dumping Sendromu merak konusu oldu. Peki Seren Serengil'in hastalığı olan Dumping Sendromu nedir? Dumping Sendromu belirtileri neler?

Genel 17.12.2021, 15:28 17.12.2021, 15:56
Abone ol
Seren Serengil'in hastalığı Dumping Sendromu nedir, belirtileri neler?

Başarılı sunucu Seren Serengil, kilo vermek için geçirdiği operasyonun ardından Dumping Sendromu'na yakalanmıştı. Organlarının iflas etmesi tehlikesiyle karşı karşıya olan Seren Serengil, bugün ameliyat oldu. Ünlü sunucunun hastalığı olarak gündeme gelen Dumping Sendromu'yla ilgili araştırılmaya başlandı. Dumping Sendromu'nun ne olduğu ve belirtileri merak ediliyor. Peki Dumping Sendromu nedir, belirtileri neler? Merak edilenler...

DUMPİNG SENDROMU NEDİR? 

Midenin bir bölümü ya da tamamının alındığı ameliyatlardan sonra ortaya çıkan 'Dumping Sendromu', midenin çok hızlı boşalması ile karakterize edilir. Midenin küçültülmesi sonrası mide, bağırsaklara daha yakın olur ve şeker içeren besinlerin tüketilmesi durumunda gıdaların emilimi bağırsaklardaki damarlar tarafından gerçekleşir.

Genel olarak yemek yedikten 10 ya da 30 dakika sonrası karın ağrısı, kusma, ishal ve kramp gibi şikayetlere neden olabilen dumping sendromu, midedeki besinlerin kontrolsüz olarak ince bağırsaklara boşalması sonucu gelişir. 

DUMPİNG SENDROMU BELİRTİLERİ

Dumping Sendromu, karbonhidratlı besinlerin tüketiminden sonra ortaya çıkar ve sendromun belirtileri 2 grupta incelenir. Erken dönem dumping sendromu belirtileri, karbonhidrat odaklı besinlerin tüketiminden sonra ilk yarım saatte yaşanan ishal ve karın ağrısıdır. Karın ağrısı ve ishal 3 saat ya da sonrasında ortaya çıkıyor ise geç dumping sendromu belirtisi sayılır.

Sendromun belirtileri genel olarak şöyledir:

  • Bulantı ve kusma
  • Kuvvetsizlik, halsizlik
  • Bölgesel ya da genel terleme
  • Küçük porsiyon tüketilmesine rağmen tokluk hissi
  • Kalp çarpıntısı
  • Mide ağrıları
  • Yüzde kızarma

DUMPİNG SENDROMU TEDAVİSİ

Dumping Sendromu'nun tedavi süreci kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Birçok hastada diyet değişikliği tedavi ile gerçekleştirilebilirken, bazı hastalarda cerrahi müdahale veya ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Diyetlerde az ve sık yemek yenmesi tavsiye edilmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!