banner2

Salgının başından bu yana görülmemişti! O ülkede ilk Kovid-19 vakası

Dünyada hiç Kovid-19 vakasının görülmediği tek yerde de salgının izine rastlandı. Pasifik Okyanusu’nda yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga'da, ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının kaydedildiği açıklandı.

Genel 29.10.2021, 15:34 29.10.2021, 16:40
Abone ol
Salgının başından bu yana görülmemişti! O ülkede ilk Kovid-19 vakası

Dünyada Kovid-19'un görülmediği tek yere de virüs ulaştı. Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinden Tonga'ya dönen bir kişiye yapılan Kovid-19 testi pozitif çıktı. Böylece Tonga'da ilk Kovid-19 vakası kaydedilmiş oldu.

POZİTİF ÇIKAN KİŞİ UÇAKTAKİ 215 YOLCUDAN BİRİ

Tonga Başbakanı Pohiva Tu'i'onetoa, testi pozitif çıkan yolcunun çarşamba günü Christchurch’den uçakla gelen ve otelde karantina altına alınan 215 yolcu arasında olduğunu söyledi.

Yolcunun halen Başkent Nuku'alofa'daki Tanoa Otel'de tecrit altında tutulduğu bildirildi. Aynı uçakla gelen diğer yolcuların ise, başka bir tesise nakledilerek 21 gün karantinada tutulmaları bekleniyor. Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığı uçaktaki yolcuların çoğunun mevsimlik işçiler ve Tonga Olimpiyat Takımı'nın sporcuları olduğunu bildirdi. Testi pozitif çıkan kişinin ise Pfizer aşısı ile tam aşılandığını ve Tonga'ya gitmeden önce yapılan testinin negatif çıktığını aktardı.

ÇİFT DOZ YAPTIRANLARIN ORANI YÜZDE 31

Yeni Zelanda'nın kuzeydoğusunda yaklaşık 170 adadan oluşan 107 bin nüfuslu Tonga’da, Kovid-19 aşısının çift dozunu da yaptıranların oranı yüzde 31, tek doz aşısını olanların oranıysa yüzde 48. Tonga bugüne kadar sınırlarını kapatarak  Kovid-19’dan korunmayı başarmıştı. Virüsün yayılması durumunda yeteri kadar güçlü olmayan sağlık sisteminin salgınla başa çıkmakta zorlanacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!