banner2

Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir? Sahur yapılmazsa ne olur, oruç kabul olur mu?

On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle beraber Müslüman vatandaşlar oruç ibadetlerini yerine getirmeye başladı. Oruç tutmak için niyetlenen vatandaşlar Sahur yemeğinin önemini ve sahur yemeği yenilmez ise orucun kabul olup olmayacağını araştırıyor. Peki, Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir? Sahur yapılmazsa ne olur, oruç kabul olur mu?

Genel 28.03.2023, 12:00
Abone ol
Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir? Sahur yapılmazsa ne olur, oruç kabul olur mu?

Bolluk ve bereket ayı olan Ramazan ayı İslam alemi için büyük önem taşımaktadır. Bu ayda tutulan oruçlar Müslüman vatandaşlar tarafından büyük sevabı olduğu bilinmektedir. Oruç tutmak kadar niyetlenmek de önem taşımaktadır. Sahursuz oruç tutmak kabul olur mu sorusu sıkça araştırılmaya başlandı. Peki, Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir? Sahur yapılmazsa ne olur, oruç kabul olur mu?

SAHUR YEMEĞİNİN DİNDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir. Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir. Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir. Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur. Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

SAHUR YAPILMAZSA NE OLUR?

İftar ve sahurda aşırı ve tuzlu gıda tüketimi kalp yetersizliğinde kötüleşme, hipertansiyonu olan hastalarda tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Sahura kalkmadan oruç tutmak veya iftarda aşırı gıda alımı sindirim sorunlarına yol açmakla kalmayıp kilo alımına ciddi katkıda bulunabilir

SAHURSUZ ORUÇ KABUL OLUR MU?

Sahurun oruca dayanma gücü vermesi nedeniyle hem din alimleri hem sağlık uzmanları tarafından tavsiye ediliyor. Sahura kalkmadan da oruç tutulabilir, sahura kalkamayanlar sabah oruca niyetlenip oruca devam edebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!