RTÜK'ten televizyon kanallarına Sezan Aksu darbesi! Yayınlamayacaksınız

RTÜK, müzik yayını yapan kanallarla tek tek görüşerek, Sezen Aksu'nun Hz. Adem ve Hz. Havva'ya hakaret ettiği 'Şahane Bir Şey Yaşamak' şarkısını yayınlamaları halinde ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceklerini bildirdi.

Genel 21.01.2022, 12:49 21.01.2022, 13:24
Abone ol
RTÜK'ten televizyon kanallarına Sezan Aksu darbesi! Yayınlamayacaksınız

Sezen Aksu'nun "Şahane Bir Şey Yaşamak" şarkısında geçen "Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e" sözleriyle geniş tepki çekmesi sonrası RTÜK devreye girdi. 

TEK TEK ARADI

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu'nun müzik yayını yapan kanalları tek tek arayarak uyarılarda bulunduğu bildirildi. 

'MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE AYKIRI ŞARKILARI YAYINLAMAYIN'

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine, Uslu'nu tek uyarısı Sezen Aksu'nun şarkısı hakkında olmadı. Ayrıca milli ve manevi değerlere aykırı tüm şarkılar için aynı uyarıyı yaptı. 

'ŞARKI İNCELEMEYE ALINDI'

Sezen Aksu'nun Hz. Adem ile Hz. Havva'ya hakaret ettiği şarkısı ile ilgili uyarıda bulunduklarını aktaran Uslu, "Katiyen ‘Sezen Aksu yayınlamayın’ diye bir talimatımız olmadı zaten hukuken böyle bir yetkimiz de yok. Şarkı incelemeye alındı, takdiri kuruluşların kendilerine ait olmak üzere mağdur olmamaları için tedbirli davranmaları konusunda ikaz ettik. Çünkü bu defa bir sorun tespiti varsa ve işlem yapmamız gerekecek, durup dururken kuruluşlar idari para cezaları ile muhatap olacaklar. Bu arada sadece bu şarkı ile de ilgili değil milli manevi değerler konusunda gerekli hassasiyeti korumayan tüm müzik parçalarının çalınmaması konusunda da genel bir ikazda da bulunduk. Biz yayın kuruluşlarını genelde önden uyarırız. Mağdur olmamaları için. Ama hiçbir yayının da yayınlanıp yayınlanmamasında karar bize ait değildir. Biz ikaz ettik, takdir medya kuruluşlarımızındır." ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!