banner2

RTÜK'ten 4 yayın kuruluşuna ceza!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yayın ilkelerini ihlal etmesi nedeniyle Halk TV, Tele 1, Fox TV ve Kudüs TV' ye yaptırım uyguladı.

Genel 27.10.2021, 16:40 27.10.2021, 17:02
Abone ol
RTÜK'ten 4 yayın kuruluşuna ceza!

RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, FOX'taki "Elkızı" dizisinin bazı sahnelerini inceleyen Üst Kurul, evcil bir köpeğin silahla öldürülmesi ve çok sayıda kadına şiddet görüntülerinin yer alması nedeniyle, yapılan oylama sonucu FOX TV'ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi. RTÜK üyeleri, Tele 1'in "18 Dakika" programında, Merdan Yanardağ'ın yayındaki bazı ifadeleri nedeniyle yayın ilkesi ihlali yapıldığına karar vererek, Tele 1 'e de  idari para cezası uyguladı.

HALK TV'NİN İFTİRALARINA  CEZA

Halk TV'nin "Açıkça", "Medya Mahallesi", "Sözüm Var" programları ile "Kayda Geçsin" ve "Perdenin Önü Arkası" isimli programları hakkında hazırlanan uzman raporlarını görüşen RTÜK, yapımlardaki yayın ilkesi ihlallerini inceledi. "Açıkça", "Medya Mahallesi", "Sözüm Var" programlarında bazı kamu kurumlarına iftira atıldığını belirleyen RTÜK, "Perdenin Önü Arkası" programındaki birtakım söylemleri de yasa ihlali olarak değerlendirdi. RTÜK, "Kayda Geçsin" programında moderatör Özlem Gürses'in bazı açıklamalarının, sorumlu yayıncılık anlayışıyla bağdaşmadığı gerekçesiyle Halk TV'ye idari para cezası uyguladı.

İLHAM ALİYEV'E HAKARETE CEZA

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu'nun başvurusunu değerlendiren RTÜK, Kudüs TV'de yayınlanan "Üçüncü Göz" programını da mercek altına aldı.  Yayında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e hakaret edildiğinin tespit edilmesi üzerine, yayıncı kanala idari para cezası verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!