banner2

Rize'de petrol mü bulundu? Rize Çayeli açıklarında petrol var mı? Rize'de petrol bulundu mu?

Türkiye son zamanlarda kendi enerji ihtiyacını kendi topraklarından karşılamak için yoğun bir sondaj ve sismik araştırma faaliyetleri yürütüyor. Bu çalışmalardan olumlu sonuçlar da peş peşe geliyor. Son olarak Rize'nin Çayeli ilçesi açıklarında petrol müjdesinin her an gelebileceği ifade ediliyor. Peki Rize'de petrol mü bulundu? Rize Çayeli açıklarında petrol var mı? Rize'de petrol bulundu mu? Rize Çayeli'nde petrol potansiyelinin belirlenmesi için örnekler alındı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) tarafından analiz ediliyor.

Genel 18.09.2023, 13:59
Abone ol
Rize'de petrol mü bulundu? Rize Çayeli açıklarında petrol var mı? Rize'de petrol bulundu mu?

Türkiye karada ve denizde petrol-doğalgaz arama çalışamlarına hız kesmeden devam ediyor. Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervlerinin dışında Yüksekova'dan birinvi kalite petrol bulunduğu müjdesi geldi. Türkiye karada ve denizde fosil yakıt aramalarına devam ederken Karadeniz'in Rize Çayeli açıklarından petrol potansiyeli olduğuna dair haberler gelmeye başladı. Rize'de yaşayan vatandaşlar yaşanan gelişmelerin üzerine Rize'de petrol mü bulundu? Rize Çayeli açıklarında petrol var mı? Rize'de petrol bulundu mu? sorularına yanıt aramaya başladı.

RİZE'DE PETROL MÜ BULUNDU?

Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Rize açıklarında petrol aramasının olduğunu açıklamıştı. Dönmez  "Hemen hemen herkesi mutlu edecek bir müjdenin geleceğini söyleyebilirim" dedi. Gümüşhane Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nafız Maden, Çayeli sahilinden tekne ile yaklaşık 7 mil açılarak, bölgeden numune aldı. Karadeniz'de Rize'nin Çayeli ilçesi açıklarından alınan örnekler, petrol potansiyelinin belirlenmesi amacıyla Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) analize gönderilecek.

RİZE ÇAYELİ AÇIKLARINDA PETROL VAR MI?

Uydu ve jeofizik veriler ışığında değerlendirme yapıldığını belirten Gümüşhane Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nafız Maden şunları kaydetti:"Bu sızıntının (doğal petrol sızıntısı) varlığına şahit olduk. Bununla ilgili olarak aldığımız örnekler üzerinde analizler yapılacak ve kalitesi tespit edilmeye çalışılacak. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin petrol ve doğal gaz potansiyelinin ortaya çıkarılmasıdır. Nerelerde petrol var, biz de akademik olarak TPAO'ya yardımcı olabilir miyiz, onunla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'nin nerelerinde petrol sızıntısı var, bunların haritalanmasına yönelik olarak yaptığımız çalışmaların bir devamı. Analizlerin ardından, Çayeli açıklarında da petrol potansiyelinin belirlenmesi için TPAO'nun bu bölgeye gelmesini ve sismik çalışma yapmasını arzu ediyoruz. Bunun akabinde de sondaj çalışmaları sonucunda bu bölgeden petrol çıkmasını ümit ediyoruz."

RİZE'DE PETROL BULUNDU MU?

Çayeli açıklarında henüz petrol bulunduğuna dair resmi bir açıklama yapılmadı. Bölgede potansiyel olduğuna dair iddialar var ancak bu iddialar henüz bilimsel veriler ile kesinleşmiş değil. Bölgden alınan numuneler TPO'ya analiz edilmeye gönderildi. 

Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı  "Heyecanla bir an önce biz de Dubai gibi küçük ama zengin bir yer olmayı hayal ediyoruz. Çayeli ölçeğinde olaya bakmıyoruz. Bu ülkenin milli bir kaynağı, ülkemizi geleceğe yönelik zenginleştirecek bir kaynak." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!