banner2

Rize-Artvin Havalimanı'nda sona gelindi! Karadeniz ekonomisini destekleyecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı'nın taş dolgu aşamasının tamamlandığını aktardı.

Genel 28.12.2021, 12:20 28.12.2021, 12:28
Abone ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 3 Nisan 2017 tarihinde temeli atılan, deniz dolgusuna inşa edilen ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nın taş dolgu kısmının tamamlandığını bildirdi.

3 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ 

Karaismailoğlu, yeni yapılacak havalimanının Rize'ye 34, Hopa'ya 54, Artvin'e 125 kilometre olacağını belirtirken, yılda 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye sahip olduğunu aktardı. 

DENİZ DOLGUSUYLA YAPILAN İKİNCİ HAVALİMANI 

Havalimanının tamamlandığında, Ordu-Giresun Havalimanı'nın ardından Türkiye'de deniz dolgusuyla inşa edilen ikinci havalimanı olacağını bildirildi. 

100 MİLYON TON DOLGU ÜZERİNE İNŞA EDİLDİ

100 milyon ton dolgu alanı üzerine inşa edilen havalimanının, 3 bin metre uzunluğunda 45 metrelik pisti, 265'e 24 metrelik 3 taksi yolu, 300'e 120 metre ve 120'ye 120 metre 2 aprondan oluşacağı bildirildi. 

TAŞ DOLGU TAMAMLANDI

İnşaatın bitirilmesinde sona gelindiğini bildiren Karaismailoğlu, denize dolgu yapılan taş dolgu mendireğinin yüzde 100'ünün tamamlandığını bildirdi. 

YÜZDE 90'I BİTTİ 

Karaismailoğlu, "İnşaatın alt ve üstyapılarının tamamı düşünüldüğünde projede yüzde 90 oranında gerçekleşmeye ulaşıldı." ifadelerini kullandı. 

BÖLGE EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNACAK

Karaismailoğlu, havalimanının bölge ekonomisi için önemine işaret ederek, "Proje, Rize ve Artvin'in kent merkezi ile turizm potansiyeli olan ilçelerinin gelişmesine, ayrıca Doğu Karadeniz bölgesine komşu ülkelerle ticari ilişkilerin artmasına katkıda bulunacak. Trabzon Havalimanı'na yedek meydan olması özelliğiyle de Doğu Karadeniz Bölgesi'nin hava ulaşımının kesintisiz bir şekilde sağlanması temin edilecek." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!