banner2

Pul biberin sahtesi nasıl anlaşılır? Uzman isim hileyi ortaya çıkarmanın formülünü verdi

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, pul biberde hileler yapıldığını söyledi. Manavoğlu, 'Talaş ve kiremit tozları kullanılabiliyor. Tüketiciler aldıkları pul biberi suya dökerek test yapabilir' dedi.

Genel 12.02.2022, 13:08
Abone ol
Pul biberin sahtesi nasıl anlaşılır? Uzman isim hileyi ortaya çıkarmanın formülünü verdi

Bazı üreticilerin, sıklıkla tüketilen ürünlerde uyguladığı hile ve tağşişler son bulmuyor. Süt ürünlerinden baharatlara birçok üründe maliyetten kaçmak için hileye başvuruluyor. Hile yapılan ürünlerden biri de pul biber oldu. Biber fiyatlarının son günlerde yükselmesiyle 1 kilogram üretmek için 10 kilograma yakın biber kullanılan pul biberde hileler yapılıyor.

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, konuyla ilgili dikkat eçeken uyarılarda bulundu.

'BOYA VARSA PUL BİBER DEĞİL'

1 kilo kırmızı pul biberin üretilmesi için 10 kilograma yakın biber kullanılması gerektiğini belirten Manavoğlu, “Normal bir kırmızı pul biberi boyamazsınız. Boya kullanılıyorsa biber olmayan farklı bir madde vardır. Burada talaş ve kiremit tozları bulunabiliyor. Üretici pul biber görünümlü üründe gıda boyası kullanıyorsa, demek ki o pul biber değildir. Fiyat olarak baktığımızda bu ürünler kendilerini belli edecektir" diye konuştu.

'SUYA DÖKEREK TEST EDİN'

Tüketicileri bu ürünlere karşı uyaran Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Manavoğlu, test için de ''Tüketiciler aldıkları pul biberi suya döktüklerinde direkt koyu kırmızı renk veriyorsa orada mutlaka gıda boyası kullanılmıştır. Hafif bir şekilde renk veriyorsa o pul biberin kendisinden gelen özelliğidir. Pul biber C vitamini açısından da oldukça zengin bir baharattır. Kırmızı pul biberin tüketimi bağışıklığımızı güçlendirecektir" dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!