banner2

PTT iş başvurusu nasıl yapılır? PTT personel alımı başvuru şartları nelerdir? PTT personel alımı ne zaman yapılacak?

PTT personel alımı başvuruları için koşullar ve şartlar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. PTT personel alımı başvurularının başlayacağı tarih, Posta ve Telgraf Teşkilatı bünyesinde çeşitli alanlarda görev almak isteyenler tarafından araştırılıyor. 2023 yılıyla birlikte birçok kamu kurumu personel alımı ilanları yayınlarken başvuruda bulunmak isteyenler şimdi de "PTT personel alımı ne zaman yapılacak, başvuru şartları nelerdir?" sorusuna yanıt arıyor.

Genel 02.02.2023, 01:19 02.02.2023, 01:38
Abone ol
PTT iş başvurusu nasıl yapılır? PTT personel alımı başvuru şartları nelerdir? PTT personel alımı ne zaman yapılacak?

Posta ve Telgraf Teşkilatı'nda görev almak isteyen vatandaşalr  PTT personel alımı yapılıp yapılmayacağını ve başvuru şartlarının neler olduğunu araştırmaya başladı. Peki "PTT personel alımı ne zaman yapılacak, başvuru şartları nelerdir?" Detaylar haberimizde...

PTT PERSONEL ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

PTT personel alımına ilişkin henüz net bir açıklama bulunmuyor. PTT personel alımına ilişkin açıklama geldiğinde haberimizde yer alacaktır. 

PTT PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

PTT'de işe alınacaklarda aranılacak güncel şartlar henüz belli olmasa da genel şartlar şu şekilde;

a) 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT'nin yurtdışındaki işyerlerinde

istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.

b) On sekiz yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz altı yaşından gün almamış olmak.

c) Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.

ç) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak.

ğ) Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.

h) Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.

PTT İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Gerekli şartları taşıyan vatandaşalrkurumların uygulayacağı sınav veya mülakatlara katılımda bulunarak başarı sağladıkları takdirde  belli bir kadroda işe alınacaklar. Her yıl PTT kendi web sitesi üzerinden ya da konuyla alakalı farklı sitelerinde alım yapılacak personel sayısı ile vatandaşları bilgilendirmektedir. PTT iş başvurusunda bulunmak isteyen adaylar için gerekli detaylar şöyle;

PTT iş başvurusunda bulunmak isteyenlerin takip etmesi gereken ilk adım PTT resmi web sitesinden başvuru alanlarını tercih etmektir.

Başvuru sırasında adaylar, seçecekleri alana göre tek bir seçimde bulunurken, kazandıkları puanlara göre değerlendirilmeye alınacakları belirtiliyor.

Sınava katılmak isteyenler sınav için yatıracakları bir miktar parayı Ziraat Bankası veya PTT web sitesi üzerinden yatırabilirler.

PTT BAŞVURU FORMU 

PTT personel alımlarına katılmak isteyen vatandaşalr  PTT'nin kendi web sitesi üzerinden iş başvuru formunu doldurarak mülakatın ardından sözlü ve yazılı sınava tabi tutulabilir ve sınavların sonuçları göz önünde bulundurularak iş başvuruları onaylanabilir.

PTT YAZILI SINAVDA NELER SORULUYOR?

PTT yazılı sınavda vatandaşlar hangi konular ve ne tür sorularla karşılaşacağını da sorguluyor. İşte PTT Genel Müdürlüğünün sınav kılavuzunda yayınladığı konu başlıkları...

* Türkçe Paragraf, Dil Bilgisi ve Yazım Kuralları

* Sözel Akıl Yürütme

* Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme

* Temel Yurttaşlık Bilgisi

* Türkiye Coğrafyası

* Genel Kültürel ve Güncel Sosyo Ekonomik konular

* Ölçme becerisi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!