banner2

Pazartesi günü Ankara'da otobüsler çalışmayacak mı? 25 Eylül Pazartesi günü Ankara'da özel halk otobüsleri çalışmıyor mu?

Ankara'daki özel halk otobüslerinin ücretsiz ulaşım kartı sahiplerini taşımamaya yönelik alınan karar, büyük bir krize yol açtı. Başkent'te yaşayan vatandaşlar ise Pazartesi günü otobüslerin çalışıp çalışmayacağı konusunda endişeli. 25 Eylül'de Ankara'da otobüsler  çalışmayacak mı? 

Genel 22.09.2023, 17:32 22.09.2023, 17:46
Abone ol
Pazartesi günü Ankara'da otobüsler çalışmayacak mı? 25 Eylül Pazartesi günü Ankara'da özel halk otobüsleri çalışmıyor mu?

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) gaziler, şehit yakınları ve basın mensupları dışındaki 22 farklı grup için geçerli olan ücretsiz ulaşım kartı sahiplerini taşımayan 9 özel halk otobüsünün trafikten men edildiğini duyurdu. 

Ancak vatandaşların kafasındaki en büyük soru şu: Ankara'da Pazartesi günü otobüsler çalışmayacak mı? 25 Eylül'de Ankara'da otobüsler neden çalışmıyor?

ANKARA'DA PAZARTESİ GÜNÜ OTOBÜSLER ÇALIŞMAYACAK MI?

Ankara'da özel halk otobüslerinin ücretsiz ulaşım kartı sahiplerini taşımayı reddetmesi, büyük bir kriz ortaya çıkardı. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu karara uymayan 9 özel halk otobüsünü trafiğe çıkamaz hale getirirken, otobüs şoförleri de pazartesi günü kontaklarını kapatma kararı aldı.

1810 İHBAR ULAŞTI

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, özel halk otobüsü esnaf yönetiminin, serbest biniş hakkına sahip vatandaşları otobüslerine almayı reddederek belediyeyi hedef gösterdiği belirtildi.  Açıklamada, bu konuyla ilgili olarak dün itibariyle toplam 1810 ihbarın yapıldığı, bunların içinde 754 öğrenci abonmanlı ve 1056 serbest biniş kartlı ihbarın bulunduğu ifade edildi. 

Ayrıca, bu ihbarların tamamına yönelik uyarılar ve cezai işlemlerin uygulandığı, bu doğrultuda diğer araçlara uygulanan cezai işlemlerin yanı sıra 9 aracın parka çekildiği bilgisi paylaşıldı.

"VERİLEN DESTEK TUTARI 200 MİLYON LİRAYI BULDU"

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Belediyelerin ücretsiz taşımaya karşılık bütçesinden para ödeme zorunluluğu yoktur. Eski dönemde böyle bir destek hiç yapılmadı. İlk kez 2020 yılında olmak üzere, biniş ücretlerine fahiş oranda zam yapılmaması ve zorlu ekonomik koşullarda halkın yanında olunması amacıyla özel halk otobüslerine düzenli destek ödemesi yapıldı. Verilen destek tutarı 200 milyon lirayı buldu.

Tüm bu sürece rağmen, Ankara Büyükşehir Belediyesinin mali durumu analiz edilmeden, belediye meclisindeki muhalefet üyelerince kanuna aykırı olarak özel halk otobüsü işleticilerine fahiş oranlarda ve EGO'yu batıracak şekilde gelir desteği ödenmesi yönünde karar alındı. Bu, Ankara halkının parasıdır. EGO'nun batmasını ve çalışamaz hale gelmesini hedefleyen karar veto edildi."

"CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK"

Vatandaşların, kanunla belirlenen ücretsiz taşıma hakkını kullanamaması durumunda belediye ile 153 hattından iletişime geçebileceği kaydedilen açıklamada; "Bakanlık tarafından verilen desteği beğenmeyenlerin başvuracağı yer belediye değil, kanunla ücretsiz taşıma hakkını belirleyen ve bunun karşılığında ödeme yapan kurumlardır. Hele ki tüm Türkiye'de böyle bir sistem uygulanıyorken, manidar bir zamanlama ile yaklaşan seçimler öncesi sadece Ankara'da aldıkları bu kanunsuz karara bir devlet kurumu olarak boyun eğmemiz mümkün değildir. Ankara'da 13 yılın ortalamasına göre otobüs biniş ücreti 1 dolar, yani bugünkü değeriyle 27 liraydı. Yeni dönemde, zorlu ekonomik koşullarda halkın yanında olmak adına bu ücret 15 lira, yani 0,55 dolardır. Ücretler eski dönemde pahalı olmasına karşın 2013 yılından beri yeni otobüs dahi alınmamıştır. 400 yeni otobüs kente bu dönemde kazandırılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

PAZARTESİ KONTAK KAPATACAKLAR

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara, 9 aracın parka çekilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

EGO tarafından özel halk otobüslerinin parka çekildiğini belirten Kara, "Ücretsiz ulaşım kartı kullanan bazı grupları taşımama kararımız devam etmektedir. Esnafın akaryakıt alacak maddi durumu yok. EGO araçları gibi özel halk otobüslerinin de süspanse edilmesini istiyoruz." diye konuştu. 

Bir an önce özel halk otobüsü şoförlerinin sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Kara, "Pazartesi gününe kadar cezalar devam ederse ya da bir sonuca varamazsak özel halk otobüsleri çalışmayacak." dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!