Paşinyan Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkileri düzeltmek istiyor

Paşinyan, Karabağ konusundaki anlaşmaların gerektirdiği görevlerin yerine getirilmesinin uzun vadeli barış için zemin hazırlayacağını söyledi ve Türkiye ile ilişkileri normalleştirmeyi dilerken, bunun aynı zamanda diğer konular için de olumlu etki sağlayacağını ifade etti.

Genel 15.10.2021, 15:45 15.10.2021, 16:10
Abone ol
Paşinyan Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkileri düzeltmek istiyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ savaşında uğradığı yenilgiden sonra geri adım atarken, Karabağ konusunda yapılan anlaşmalarda belirtilen görevlerin ifa edilmesinin bölgede hem kalıcı hem de uzun vadeli barış için gereken koşulları sağlayacağını belirtti.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinin liderlerinin katıldığı çevrim içi toplantıda konuşan Paşinyan, Karabağ konusundan da bahsetti.

İLİŞKİLERİ DÜZELTMEK İSTİYOR

Bölgesel iletişiminin açılması anlamında Ermenistan’ın Azerbaycan ile ileride somut sonuçlar elde etmeyi dilediğini ifade eden Paşinyan, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan'ın başbakan yardımcılarının oluşturduğu üçlü bir grubun ulaşım kanallarının açılması amacıyla çalıştığını hatta yakın gelecekte somut sonuçlar kazanmayı dlediğini ifade etti.

Bunun Azerbaycan üzerinden Rusya ile hem kara yolu hem de demir yolu bağlantısı, İran ile ise demir yolu bağlantısı sağlayacakları anlamına geldiğini söyleyen Paşinyan, Azerbaycan'ın da Nahçıvan ile Ermenistan toprakları üzerinden demir yolu ve kara yolu bağlantısı sağlayacağını kaydetti.

Paşinyan, bu açıklamalarla kalmadı ve Ermenistan’ın, barışı tesis etmenin hem sembolleri hem de araçları haline gelecek olan ulaşım bağlantısını açma senaryolarını da desteklediğini belirtti.

Ermenistan’ın bölgede söz konusu olan bütün konulara yönelik çalışmaya hazır olduğunu söyleyen Paşinyan, Karabağ konusunda yapılan anlaşmalarda belirtilen görevlerin ifa edilmesinin bölgede kalıcı ve uzun vadeli barışın koşullarını oluşturacağını vurguladı.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER BAŞLATMA ARZUSU

Paşinyan, Türkiye ile Ermenistan ilişkilerini normalleştirmeye yönelik bir görüşmenin başlamasının da aynı konuda katalizör görevi görebilecek bir başka unsur olduğunu söyledi.

Paşinyan, diğer taraftan Rusya’nın da bu bağlamda bahsi geçen sürece destek verme konusunda hazır olduğunu kaydetti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!