banner2

Özel halk otobüsleri ücretsiz olacak! Kurala uymayanlar trafikten men edilecek?

Bir süredir 65 yaş üstü vatandaşlara ücretsiz seyahat hakkına dair çeşitli iddialar gündeme gelmişti. Özel halk otobüslerinde 65 yaş üstü ücretli olacağı açıklanmıştı. Ankara'da Özel Halk otobüsleri 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınması kararını reddetmişti. Yapılan son açıklamada bu kurala uymayan araçların trafikten men edileceği açıklandı.

Genel 21.09.2023, 10:13 21.09.2023, 10:34
Abone ol
Özel halk otobüsleri ücretsiz olacak! Kurala uymayanlar trafikten men edilecek?

65 yaşından büyük olan yolcuların halk otobüsünde ücretsiz taşınması konusunda uzun tartışmalar yaşanmıştı. İstanbul'un ardından Ankara'da da halk otobüslerinde 65 yaş üstü ücretsiz yolcu taşıma uygulamasına devam edilmesi kararı alınmıştı. Bu karara özel halk otobüsü sahipleri tepki göstermiş ve kararı uygulamayacaklarını açıklamıştı. 

65 YAŞ ÜSTÜ ANKARA'DA ÜCRETSİZ Mİ?

Özel halk otobüsü sahipleri maliyetlerin her gün daha da arttığını belirterek 65 yaş üstü yolcuların ücretsiz taşınmayacağını açıklamıştı. Bu açıklama sonrası kafalar bir kez daha karıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden gelen son açıklamada ise karar uymayan araçların trafikten çekileceği yönünde. 

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ ÜCRETSİZ Mİ?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşımayan özel halk otobüslerinin trafikten men edileceğini açılladı. 

İLK YASAK BURDUR'DA UYGULANDI

Burdur’da toplu taşıma hizmeti veren Burdur Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi, 65 yaş üstü vatandaşların, basın mensuplarının ve bazı iş kollarında çalışanların ücretsiz olarak yararlandıkları bu hizmetten artık para alınacağını duyurmuştu. Bu kararın ardından 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım tartışma konusu olmuştu. Ankara ve İstanbul'da alınacak kararlar merakla bekleniyordu.

İSTANBUL'DA 65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ Mİ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliğinin 65 yaş üstü yolculara tanınan ücretsiz taşımacılık hakkını uygulamayacaklarına ilişkin açıklamasının İstanbul'u etkilemediğini, 65 yaş üstündekilerin kentte özel halk otobüslerinden ücretsiz yararlanmaya devam edeceğini bildirdi.

BAKANLIK DEVREDE

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın şehir içi toplu taşıma imkanlarından ücretsiz bir biçimde yararlanabilmeleri için gereken desteği sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!