banner2

Oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli? 2023 Oruç fitresi ne kadar? Diyanet açıkladı

On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle beraber vatandaşlar oruçlarını tutmaya başladılar. 29 gün sürek olan Ramazan ayında sağlık sebebiyle oruç tutamayan vatandaşlar oruç fitresi ödemelidir. Konuyla iligili Diyanetten açıklama geldi. Peki, Oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli? 2023 Oruç fitresi ne kadar? Diyanet açıkladı

Genel 27.03.2023, 12:11 27.03.2023, 12:16
Abone ol
Oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli? 2023 Oruç fitresi ne kadar? Diyanet açıkladı

Bolluk ve Bereket ayı olan Ramazan ayında farz olan oruç tutulur. Sağlığı elverişli olan her kişinin tutması gerekiyor. Oruç tutamayacak olan kişiler ise oruç fitresi vermelidir. Vatandaşar 2023 yılı oruç fitre ücretini araştırmaya başladı. Peki, Oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli? 2023 Oruç fitresi ne kadar? Diyanet açıkladı

2023 ORUÇ FİTRESİ NE KADAR?

2023 oruç kefareti bedeli, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Bu yıl fidye miktarı 70 TL olarak belirlendi. Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır ve ayette belirtildiği üzere bir fakiri tam bir gün doyurmaktan ibarettir. Bir gün ise 2 öğün olarak hesaplanır. Fidye vermek durumunda olan kişi, fidyenin karşılığını para olarak da verebilir. Oruç fidyeleri Ramazan ayı içerisinde düzenli verilebileceği gibi, Ramazan sonunda toptan olarak da verilebilir. Ramazan ayında ödemesi gereken fidyeyi henüz ödeyememiş kişiler Ramazan ayından sonra bu fidyelerini ödeyebilirler. Henüz ulaşılmamış olan gelecek Ramazan ayı için farziyet oluşmadığından önceden fidye ödemesi yapılamamaktadır.

FİDYE NEDİR?

Fidye, bir kimseyi bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarmak için ödenen bedel demektir. Dinî bir terim olarak fidye, oruç ibadetinin eda edilememesi sebebiyle veya hac ibadetinin edası sırasında işlenen birtakım kusurların giderilmesi için ödenen maddi bedeli ifade eder.
Kur’an-ı Kerimde, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir yoksul doyumu fidye öder.” buyrulmaktadır. Buna göre ihtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra bu oruçları kaza etme imkânı bulamazsa, her gününe karşılık bir fidye öder.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!