banner2

Oğur ile Çakır'ın soramadığı soru: 40 milyon TL'yi ne yaptınız?

Karar TV'de program yapan gazeteciler Yıldıray Oğur ile Elif Çakır, konuk ettikleri CHP'li Erdoğan Toprak'a her meseleyi sordu, bir tek kaybolan 40 milyon TL'ye ne olduğunu soramadı.

Genel 16.07.2021, 14:42 16.07.2021, 15:29
Abone ol
Oğur ile Çakır'ın soramadığı soru: 40 milyon TL'yi ne yaptınız?

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Karar TV'de yayınlanan Bi' Karar Ver adlı programa katıldı. Yayını izleyenlerin merak ettikleri konulardan biri, CHP'nin 2013 yılında Artı 1 TV'nin kurulması sürecinde belediyelerden topladığı 40 milyon TL'ye ne olduğu sorusu idi. Ancak Karar TV izleyicileri büyük bir hayal kırıklığna uğradı. Zira programı sunan gazeteciler Yıldıray Oğur ile Elif Çakır'dan bu yönde tek bir soru bile gelmedi. 

Bir saati aşkın süren program boyunca Erdoğan Toprak'a erken seçim tartışmalarından ekonomik gidişata, dış politikadan Kılıçdaroğlu'nun adaylık ihtimaline kadar pek çok soru soran Oğur ve Çakır, Artı 1 TV için toplanan paraların nasıl buharlaştığına ilişkin tek laf etmedi. 

Oysa bu konu geçtiğimiz günlerde özellikle CHP medyasında büyük tartışmalar yaratmış, hatta Uğur Dündar, Yılmaz Özdil ve Can Ataklı arasında polemik konusu olmuştu. 

KAYBOLAN PARA SKANDALI NEYDİ?

Sürecin tanıklarınca dile getirilen iddialara göre, Gezi eylemlerinden sonra Halk TV'nin dışında yeni bir 'yandaş' kanal kurmak isteyen CHP, Artı 1 televizyonu için kendine bağlı belediyelerden 300'er bin dolar topladı. Toplamda 20 milyon dolara ulaşan ve o günkü dolar kuru göz önüne alındığında 40 milyon TL'yi bulan para, dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak'ın ofisinde birdenbire buharlaştı. 

ATEŞ ÜNAL ERZEN DE DOĞRULADI

CHP'nin kurmak isteği kanal için CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, küçük belediyelerden 300'er bin, Sarıyer'den 2 milyon dolar istedi. Dönemin CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Toprak'ın televizyon kanalı kurmak için kendisinden para istediğini doğruladı. Toprak'ın Levent'teki ofisine gittiğini belirten Erzen, "Param yoktu, oğlumun düğünündeki altınlarını kuruş kuruş hesap ederek, bir kâğıda yazarak Erdoğan Toprak'a bürosunda verdim ve para yetmedi. Üzerine 48 milyar verdim" dedi.

CHP'li başkanların çoğu, genel başkan yardımcısı Erdoğan Toprak'ın Levent'teki ofisine giderek paraları kendisine teslim etti. Ancak o para hiçbir zaman Artı 1 TV için kullanılmadı. 40 milyon TL'nin buhar olduğu anlaşılınca Artı 1 TV, 133 milyon dolar kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz'ın desteğiyle kurulabildi. CHP'nin ölü doğmuş TV kanalı zaman içerisinde batmaktan kurtulamazken, 40 milyon TL'nin akıbeti meçhûl kaldı. 

O PARALAR DHKP/C'YE Mİ GİTTİ? 

Yeni Şafak gazetesi yazarı Bülent Orakoğlu, konuya ilişkin geçtiğimiz günlerdeki yazısında, Toprak'ın ofisinde kaybolan paranın ismi şimdilik meçhûl bir kişi tarafından terör örgütü DHKP/C'ye aktarıldığını iddia etmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!