DOLAR
13.73 0.47
EURO
15.57 0.41
ALTIN
783.18 0.85
BIST
1,911.22 1.66

Nemrut Yanardağı için kritik uyarı geldi! Sismik ağ gerekli

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, yaptığı açıklamada, Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Yanardığı'ndaki volkanik hareketlerin gözlemlenebilmesi için etrafında bir sismik ağ kurulmasının gerekli olduğunu söyledi.

Genel 22.11.2021, 11:27
Nemrut Yanardağı için kritik uyarı geldi! Sismik ağ gerekli

Geçtiğimiz günlerde Hasan Dağı volkanının harekete geçtiği yönündeki haberlerden sonra Türkiye'nin en büyük  volkanik krater gölü olan Nemrut Krater Gölü dikkatleri üzerine çekti. 2002 yılında bir gözlem ağı kurulup, 3 adet sismometre istasyonu oluşturulmuştu. Kurulan ağ ile bir dönem bölgedeki küçük depremler başarılı şekilde kaydediliyordu. Şimdilerde istasyonun kaderine terk edilmesi nedeniyle Nemrut yanardağı ile ilgili hareketler kaydedilemiyor.

'NEMRUT YANARDAĞI'NDAKİ VOLKANİK HAREKETLERİN KONTROL EDİLMESİ İÇİN SİSMİK AĞ KURULMASI GEREKLİ'

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, üyesi olduğu Anadolu Su Altı Araştırma ve Sporları Derneğinin (ASAD) Nemrut krateriyle ilgili başlatmış olduğu çalışmalar kapsamında değerlendirmelerde bulundu.

Nemrut yanardağındaki volkanik tehlikenin kontrol edilebilmesi için etrafında gözlem amaçlı bir sismik ağ kurulması gerektiğine dikkat çeken Büyüksaraç, Nemrut yanardağında şu anda gözlem yapılamadığı için gelecekte oluşabilecek volkanik tehlikelerin de takip edilmediğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!