banner2

Naci Görür'den İstanbul için korkutan uyarı: Bu fay stres biriktiriyor!

Deprem tahminleriyle herkesin yakından takip ettiği Prof. Dr. Naci Görür, Marmara fayına bağlı kolların stres biriktirdiğini ifade ederek İstanbul için tehlikenin var olduğunun altını çizdi.

Genel 27.09.2023, 10:15 27.09.2023, 11:05
Abone ol
Naci Görür'den İstanbul için korkutan uyarı: Bu fay stres biriktiriyor!

 Bilim Akademisi kurucu üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, olası Marmara depremi ile ilgili uyarılarda bulundu. Türkiye Sigorta Birliği tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Sigorta Zirvesi'nde açıklamalarda bulunan Naci Görür, depremin hava sıcaklığıyla alakalı olduğunu öne sürenler için, "Arzın içinde konveksiyon akımlarıyla bu levhalar hareket eder. Arzın içindeki ısı dağılımına göre sıcaklık farkına göre, bu akımlar oluşur ve levhaları hareket ettirirler. Dolayısıyla depremin kaynağı yerin içindedir. Onu öyle Amerikalı gemiye, yok uzaydaki harekete, sıcak havaya, soğuk havaya bağlamak anlamsızdır" dedi. 

ÜÇ FAYA DİKKAT ÇEKTİ 

Stres bitiktiren fayların olduğunun altını çizen Naci Görür, "Kuzey Anadolu fayının kuzey kolu Marmara fayıdır, 160 km uzunluğundadır, 3 kesimden meydana gelir: Tekirdağ, Adalar ve Kumburgaz fayları. Bu fay kilitli ve stres biriktiriyor. Kayaları kırmak için biriktirdiği kuvvete stres denir. Dolayısıyla bu fay kuvvet biriktiriyor. Kumburgaz ya da Adalar fayının kırılmasını bekliyoruz" diyerek uyardı. 

DEPREM KAÇ ŞİDDETİNDE OLACAK? 

Olası bir durumda fayların kırılmasıyla oluşacak deprem büyüklüğü hakkında da açıklamada bulunan Görür, "Kırılırsa oluşacak depremin büyüklüğü 7,2 ile 7,6 arasında. Demek ki İstanbul'da minimum 7,2'lik deprem bekliyoruz. Tekirdağ fayının kırılmasını beklemiyoruz. Deniz araştırmalarında, Tekirdağ fayının 1912 Şarköy depreminde kırılmış olduğunu, enerjisini boşaltmış olduğunu düşünüyoruz. Deprem beklentimiz, 1999 - 2014 yılına kadar yaptığımız çalışmalarla bunu söylüyoruz. 8 uluslararası gemiyle araştırma yaptık. Araştırmaların Türk başkanı bendim. Dünyada ileri gelen araştırmacılarla araştırma yaptık. İnsansız ve insanlı denizaltılar kullandık. Marmara'nın tabanına dalarak fayları gözümüzle inceledik. Ayağını denize sokmamış insanlar bizden daha fazla konuşuyorlar" dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!