banner2

Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 83.yılı! Atatürk gençliğe böyle veda etti

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938'de hayata gözlerini yumdu. Ulu Önder Atatürk'ü hayata veda edişinin 83. yıl dönümünde saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

Genel 10.11.2021, 08:12 10.11.2021, 09:40
Abone ol
Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 83.yılı! Atatürk gençliğe böyle veda etti

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 83 yıl önce 10 Kasım 1938'de Dolmabahçe Sarayı'nda saat dokuzu beş geçe hayata gözlerini yumdu. 57 yaşında hayata gözlerini yuman Atatürk'ün naaşı, Dolmabahçe Sarayı salonunda özel bir katafalka yerleştirildi. Türk bayrağına sarılı ve başında silah arkadaşlarının nöbet tuttuğu tabut, üç gün süreyle milletin ziyaretine bırakıldı.20 Kasım'da Ankara'ya nakledilen Atatürk'ün naaşı, 21 Kasım'da törenle Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrine konuldu.Naaş, 10 Kasım 1953'de düzenlenen devlet töreniyle Etnografya Müzesi'ndeki kabirden alınarak Anıtkabir'e nakledildi.

ANITKABİR ZİYARETÇİLERİYLE BULUŞACAK

1938 yılının 10 Kasım'ında kaybettiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir özlem ve sevgiyle anıldı. Anıtkabir ziyaretçileriyle buluştu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce vatandaşlar, ellerinde bayraklarıyla Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'na akın etti.

09.05'TE HAYAT DURDU

Koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların maskeli ve mesafeli olarak içeri alınacağı Dolmabahçe Sarayı'nda saatler 09.05'i gösterdiğinde Atatürk'ün odasında resmi tören düzenlendi.

DOLMABAHÇE'DE MEVLİT OKUTULACAK

İstanbul Valiliği de Atatürk'ün ölüm yıldönümü nedeniyle Bezmialem Valide Sultan Camii'nde (Dolmabahçe Camii) saat 12.15'te mevlit programı düzenleneceğini açıkladı.

ANITKABİR'DE İLK TÖREN

Anıtkabir'deki ilk tören Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın Aslanlı Yolun başladığı merdivenlerin önündeki alanda saat 08.45'te başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mozoleye çelenk bırakacak ve "ti" borusunun çalınmasıyla iki dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

'BABAMIZI KAYBETTİK'

Gazeteler 10 Kasım 1938 günü, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümüne duyulan üzüntüyü manşetlere taşıdı. Türk basını en hüzünlü manşetlerini o gün attı. Ulusal gazeteler yıldırım (ikinci) baskılarıyla Ata'nın vefat haberini okurlarına duyurdu. Atatürk'ün ebediyete irtihalini, Ulus Gazetesi, "Kurtarıcını ve En Büyük Evladını Kaybettin. Türk Milleti, Sen Sağol", Tan Gazetesi , "Babamızı Kaybettik", Cumhuriyet Gazetesi, "Atatürkümüzü Kaybettik", Kurun Gazetesi: "Atatürk Öldü. Türk Milleti Sen Sağol", Son Posta Gazetesi: "Türk Milleti Ulu Şefini, İnsanlık Büyük Evladını Kaybetti" manşetleriyle haber leştirdi.

TÜRK GENÇLİĞİNE BÖYLE VEDA ETTİ

Mustafa Kemal, Cumhuriyet’in ilanından sonraki tüm 29 Ekim’lerdeki kutlamalarla bizzat ilgilendi.Meclis’teki törenler... Ardından Hipodrom’daki resmi geçit... Akşam devlet ziyafeti... Ve son olarak Ankara Palas’taki resmi balolar.Ama son Cumhuriyet Bayramı’nda, 29 Ekim 1938’de Dolmabahçe’de, hasta yatağındaydı.Üniversite gençleri alkışlarla tebrike gelmişti. Atatürk kalkmak istedi. Kollarına girildi, pencere kenarındaki bir koltuğa oturtuldu. Eliyle vapurdaki gençleri selamladı. Vapurda alkış tufanı koptu. Atatürk gençliğe şu sözlerle seslendi; ''Bu bayramlar ve yarınlar sizindir, güle güle...''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!