DOLAR
9.4791 2.90
EURO
11.0459 2.75
ALTIN
541.87 2.66
BIST
1449.95 1.20

Müslüman dostu ve özgürlükçü Alman siyasetçi 'Ezan' kararıyla hedef oldu

Cuma günleri kentte12.00 ile 15.00 saatleri arasında 5 dakikalığına Ezan okunması kararını alan ve daha önce de ırkçıların bıçaklı saldırısına uğrayan Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker, 'Ezan' kararıyla da hedef oldu.

Genel 12.10.2021, 10:45 12.10.2021, 10:54
Müslüman dostu ve özgürlükçü Alman siyasetçi 'Ezan' kararıyla hedef oldu

Yalnızca Almanya’da değil Avrupa'da da Katolik dünyasının başlıca kentlerinden biri olan Köln’de cuma günleri dini özgürlükler kapsamında ezan okunmasını onaylayan Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker, hem bir takım medya kuruluşlarının hem de muhafazakârların hedefi haline gelirken, Reker "Ezana izin vermek saygı göstergesi" cevabını verdi.

Almanya’da ve Avrupa'da Katolik dünyasının başlıca merkezlerinden tarihi Köln Katedrali’nin yer aldığı Köln Büyükşehir Belediyesi’nin kentte bulunan camilerde cuma günü dini özgürlükler kapsamında Ezan okunmasını onaylaması ülkeyi adeta ikiye böldü. Kimi medya kuruluşları ve muhafazakâr partiler ise söz konusu uygulamaya tepki gösterdi. 

UYGULAMA MODEL PROJE OLARAK 2 YIL SÜRECEK

İki yıl devam edecek olan model proje çerçevesinde cuma günleri 12.00 ile 15.00 arası 5 dakikalığına kentteki camilerden ezan okunacak. Bu kararla beraber, Almanya’da camilerde açıktan ezan okunması ilk defa uygulanmıyor.

Projenin mimarı olan Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reke, bu yıl 3 Ekim’de 25’incisi gerçekleştirilen ‘Camilerde Açık Kapı’ günü etkinliğine de katılırken, projeyi "dinin karşılıklı kabulünün bir işareti" ve "anayasal olarak korunan din özgürlüğüne bağlılık" şeklinde değerlendirdi. 

Diğer taraftan Köln’de yaşayan Müslümanları, "Köln şehir toplumunun ayrılmaz bir parçası" diyerek tanımlayan Reker, "Bundan şüphe duyan herkes Köln’ün kimliğini ve barış içinde bir arada yaşamamızı sorguluyor demektir. Şehrimizde, kilise çanlarının yanı sıra ezan sesinin duyulması, Köln’de çeşitliliğe değer verildiğini ve bu çeşitliliğin burada yaşandığını gösterir" değerlendirmesinde bulundu.

REKER IRKÇI SALDIRILARA MARUZ KALMIŞTI

  • Köln’de 22 Ekim 2015 tarihinden bu tarafa Büyükşehir belediye başkanı olarak görev yapan Henriette Reker, Yeşiller, CDU, FDP’nin desteğiyle ve bağımsız olarak seçilmeyi başardı.

  • Reker, 17 Ekim 2015’te seçim çalışmaları sırasında bir pazar yerinde seçmenlere karanfil dağıtırken, bir ırkçının bıçaklı saldırısına uğradı. Boğazından ve göğsünden ağır yaralanan Reker, ölümden döndü.

  • Seçimleri kazandığında yoğun bakımda olan Henriette Reker, belediye başkanı olmadan önce belediyede uyum, çevre ve sosyal işler daire başkanlığı yaptı.

  • Reker, buradaki çalışmaları ve mültecilere yönelik ılımlı yaklaşımıyla ırkçıların hedefi haline gelmişti. Reker, 2019 yılında yapılan seçimlerde CDU ve Yeşiller’in desteğiyle yine belediye başkanlığına seçildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?