banner2

Muş'ta yoğun kar yağışı hayatı felç etti! Köylüler bakın nasıl ulaşım sağlıyor?

Muş'ta yoğun kar yağışı hayatı felç etti. İl genelinde 325 yerleşim yeri ulaşıma kapanırken, 1800 rakımlı Yukarıyongalı köyü kara gömüldü. Kar kalınlığının 2 metreyi aştığı köyde evleri kar altında kalanlar, 2 kişinin geçeceği şekilde küreklerle tüneller açarak ulaşım sağlıyor.

Genel 14.03.2022, 11:17 14.03.2022, 11:59
Abone ol

Muş'ta yoğun kar yağışı nedeniyle bir köy adeta kara gömüldü. 100 hane ve 700 nüfusa sahip Yukarıyongalı köyünde zorlu bir kış mevsimi yaşanıyor.

KÖYLÜLER TÜNEL AÇARAK ULAŞIM SAĞLIYOR

Rakımın nedeniyle çok fazla yağış alan köy ilkbahara da kar altına girdi. Kalınlığın 2 metreyi aştığı köyde evler görünmez oldu.

Köy halkı, aralıklarla devam eden kar yağışına karşı seferber oldu. Evleri kar altında kalan köylüler, 2 kişinin geçeceği şekilde küreklerle tüneller açarak ulaşım sağlıyor.

'KÖYÜMÜZDEKİ BÜTÜN EVLER KARIN ALTINDA KAYBOLMUŞ'

İlk defa mart ayında köyde bu kadar kara rastladığını belirten Eyyüp Omur, "57 yaşındayım ve hayatım boyunca ilk defa mart ayında bu kadar kar görüyorum. Yaklaşık 2 metre yüksekliğinde kar var. Bütün evlerimizin girişlerini tünel gibi açıyoruz. Bu şekilde gidiş-gelişlerimizi sağlıyoruz. Köyümüzdeki bütün evler, karın altında kaybolmuş" dedi.

'EVİMİZİN GİRİŞLERİ ADETA TÜNEL GİBİ'

İlkbaharda kış yaşadıklarını ifade eden Ahmet Çam Tosun ise "Sürekli olarak kar yağıyor. Kar kalınlığı köyümüzde 2 metreyi aştı. Evlerimizin girişleri adeta tünel gibi. 2 gündür evimin önünü açamadım ve kardan dolayı zor bir şekilde dışarıya çıkabildim. Yaz mevsimini bekliyorduk, mart ayında yağan kar bizi yeniden yakaladı. Yazımız kışa döndü, perişan olduk" diye konuştu.

325 YERLEŞİM BİRİMİNİN YOLU KAPANDI OKULLAR TATİL EDİLDİ

Bu arada Muş'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 325 yerleşim biriminin yolu kapandı. Muş Valiliği, elverişsiz hava koşulları ile meteorolojik sis, don ve çığ uyarısı nedeniyle il genelinde okuların 1 gün tatil edildiğini açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!