banner2

Moment magnitüd nedir? Moment magnitüd sistemi ne işe yarar? Moment magnitüd depremi nasıl ölçer?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrası Moment magnitüd hakkında vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Depremin ölçülmesinde işe yaran Moment magnitüd merak konusu oldu. Peki, Moment magnitüd nedir? Moment magnitüd sistemi ne işe yarar? Moment magnitüd depremi nasıl ölçer?

Genel 21.02.2023, 11:16
Abone ol
Moment magnitüd nedir? Moment magnitüd sistemi ne işe yarar? Moment magnitüd depremi nasıl ölçer?

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem ağır hasara neden olmuştu. Depremin ölçülmesinde işe yarayan Moment magnitüd nedir? Moment magnitüd sistemi ne işe yarar? Moment magnitüd depremi nasıl ölçer?

MOMENT MAGNİTÜD NEDİR?

“Deprem“ ve “Richter Ölçeği” isimli yazılarımızda bahsettiğimiz gibi deprem büyüklüklerini ve depremde açığa çıkan enerjiyi çeşitli aletler ile ölçtükten sonra sınıflandıran bir ölçü birimidir.

DEPREMİ NASIL ÖLÇER?

Bu ölçü birimi 1979’da Thomas C. Hanks ve Hiroo Kanamori tarafından bulunmuştur. Richter ölçeği günümüzde hala yaygın olarak kullanılsa dahi, Moment Magnitude Ölçeği özellikle büyük depremlerin ölçümünde kullanılabildiğinden dolayı Richter ölçeği’nin yerini almıştır. Moment Magnitüd Ölçeği, diğer ölçeklere göre en güvenilir olarak kabul edilmiştir.

Moment Magnitude Ölçeği‘nin en önemli avantajı, diğer ölçek çeşitleri belirli bir büyüklükten sonraki depremleri sınıflandırmakta kullanılamazken, Moment Magnitude Ölçeği‘nde ise üst sınır yoktur.

Moment Magnitüd Ölçeği, Richter ölçeği ile aynı şekilde logaritmik bir ölçek olup, her 1 birim artışta ortaya çıkan enerji aynı şekilde 31,6 kat, deprem büyüklüğü yani magnitüdü ise 10 kat artmaktadır.

Belirli değerlerin altında oluşan depremlerde kullanılmaz. Yani belirli büyüklüklerin üstündeki depremlerde Moment Magnitude Ölçeği, belirli büyüklüklerin altındaki depremlerde ise en çok Richter Ölçeği kullanılır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!