banner2

Metin Feyzioğlu'na çirkin plan! Gizli toplantı yaptılar

İstanbul, Ankara ve İzmir Baroları; hukuk teamüllerini çiğneyerek CHP Genel Merkezi'nde, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu devirmek için harekete geçti. Aday gösterilen isim Erinç Sağkan.

Genel 08.11.2021, 17:06
Abone ol
Metin Feyzioğlu'na çirkin plan! Gizli toplantı yaptılar

İstanbul, Ankara ve İzmir Barosu ile CHP, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu devirmek için harekete geçti. CHP Genel Merkezi'nde yapılan toplantıda belirlenen Erinç Sağkan'ı aday olarak dayatmak için Eskişehir'de gizli bir toplantı düzenlendi. Toplantı sonrası Erinç Sağkan kendi kendini aday ilan etti. 

FEYZİOĞLU'NA KARŞI ORTAK ADAY ARAYIŞI

Geçtiğimiz yıllarda delege sayıları ile tek başlarına Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nı seçme gücüne sahip olan İstanbul, Ankara ve İzmir Barosu, 2020 yılında yapılan düzenleme ile bu imtiyazını kaybetti. İstanbul'un delegesi 137'den 14'e, Ankara'nın delegesi 53'ten 8'e, İzmir'in delegesi 30'dan 6'ya düştü. Bu dağılım 4-5 Aralık'ta Ankara'da yapılacak TBB seçimleri öncesinde bir grup baroyu harekete geçirdi. İstanbul, Ankara ve İzmir'in başı çektiği bazı barolar, mevcut Başkan Metin Feyzioğlu'nu devirmek için ortak aday arayışına girişti. 

ÇEKİRDEK KADRO İLE ÖN TOPLANTI

Baro seçimlerinde daha önce eşi görülmemiş toplantıya tüm baro başkanları, değil seçilmiş baro başkanları davet edildi. Ancak bazı başkanlar Eskişehir'e 1 gün önce giderek ön bir toplantı yaptı. Bu çekirdek kadro toplantısına İstanbul, İzmir, Ankara Baro Başkanları’nın yanısıra Denizli, Malatya, Kocaeli ve Bursa gibi illerden CHP'li isimler katıldı. CHP ile birlikte alınan kararlar bir kez daha masaya yatırıldı.

TOPLANTIYI TERK ETTİ

Bir gün sonra gerçekleştirilen toplantıya ise 40 kadar baro başkanı katıldı. Bu başkanlardan bazıları toplantının içeriği ve katılımcılarından habersiz olarak gitti. 1 gece öncesinde çekirdek kadro ile toplantı yapıldığını ve kararlar alındığını öğrenen 5 baro başkanı "Önceden alınan kararları burada bize dayatıyorsunuz" diyerek toplantıyı terk etti. Anadolu illerinden gelerek toplantıya bazı baro başkanları, 

"Daha önceki yıllarda bizim fikrimiz hiç önemsenmiyordu. Bize emir eri muamelesi yapıyordunuz. Şimdi de samimi değilsiniz" diyerek tepki gösterdi.

ÖNCEDEN BELİRLENEN İSİM İLAN EDİLDİ

Konuşmanın ardından ön seçim tiyatrosuna geçildi. Toplantıya Doğu ve Güneydoğu illerinden iştirak eden başkanlar seçime katılmadı. Sadece 31 kişinin katıldığı, 3 ismin sözde aday olduğu oylamada, reyler gizli sayıldı. Ardından da CHP Genel Merkezi'nde isminde uzlaşılan Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan'ın seçimi kazandığı ilan edildi. Ancak katılımcılar hangi adayın kaç aldığını ve pusulaları görmek istediğini aktarsa da netice alamadı. Sağkan da sosyal medya üzerinden adaylığını ilan etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!