Yandex Metrica

Marmara'da köpek balığı isyanı! Avlanması yasak olduğu için her yerdeler

Marmara'da köpek balığı isyanı! Avlanması yasak olduğu için her yerdeler

Marmara Denizi köpek balıklarıyla doldu. Balıkçılar, ağlarına çok sayıda köpek balığı takılmasından şikayetçi. Bu balıkları ticari amaçla avlamak 2018 yılından beri yasak.

Genel

09.05.2024, 19:00

Ticari olarak avlanması yasak olan köpek balıkları Marmara Denizi'ni istila etti. Denize açılan balıkçılar ağlarına sık sık köpek balıklarının takıldığından şikayet ederek bu balıkları diğerlerinden ayırıp tekrar denize bırakma işleminden artık bıktıklarını dile getirdi.

Köpek balıklarının sayısının 2018 yılındaki av yasağıyla birlikte inanılmaz ölçüde arttığını ve bu türün Marmara'da çok bulunmasından ötürü sofra balıklarının popülasyonuna zarar verdiğini dile getiren balıkçılar, köpek balığı avına geçici bir süre de olsa izin verilmesini istiyor. 

Sosyal medyada 'İstanbul Boğaz Balıkçısı' hesabından yayın yapan ve palamut mevsiminde Marmara ile Karadeniz'deki balık durumuna ilişkin güncel bilgiler veren balıkçı, son paylaşımlarında bu soruna dikkat çekti. 

"Pek çok bölgede köpek balığı ağlara o kadar çok yakalanıyor ki balıkçılar isyan ediyor. Marmara giderek köpek balığı havuzuna dönüyor" ifadelerini kullanan balıkçı, köpek balıklarının özellikle yaz döneminde kıyı bölgelere kadar yaklaştığını, 3 metre derinlikteki suda avlanmaya çalıştığını kaydetti. 

Yazın sıcağına aldanmayın! Meteorolojiden 10 il sarı kodlu uyarı! İşte 1 Temmuz 2024 Hava durumu raporu... Yazın sıcağına aldanmayın! Meteorolojiden 10 il sarı kodlu uyarı! İşte... Haberi Görüntüle

KORKMAYA GEREK YOK, SALDIRMIYORLAR

Korkulanın aksine Marmara'daki köpek balıklarının insanlara zarar vermediğini ancak bu balıkları görenlerin ister istemez ürktüğünü dile getiren Boğaz Balıkçısı şunları yazdı:

"Köpek balıkları sürüler halinde yaşarlar. Siz de onları kalabalık sürüler halinde gözlemleyebilirsiniz. Kıyı balıkçılarının ağlarına tonlarca köpek balığı bu hafta. Özellikle Marmara'da Kapıdağ yarım adası ve Tekirdağ sahillerinde... Balıkçılar avlanması yasak olduğu ve satış imkanı bulamadıkları için köpek balıklarını denize iade ediyor. Yazdıklarım insanlar için ürpetici gelse de (köpek balıklarının varlığı) doğa için güzel haber. Lakin bu çoğalma daha ne kadar devam edecek? Köpek balıklarının baskısı Marmara Denizi için bir risk midir? Bunları bilim insanlarının cevaplaması lazım."

İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını sakladığı yerler tüyler ürpertti! İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını... Haberi Görüntüle

OLTAYLA KÖPEK BALIĞI YAKALADI

Youtube'da Balık Günlükleri adlı kanaldan paylaşımlar yapan Savaş Dursun, Marmara'da oltayla yakaladığı köpek balığının görüntülerini paylaşmıştı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading