Marmara'da müsilaj çalışması! Herhangi bir bulgu yok

Marmara'da tekrar müsilaj görüldüğüne dair haberlerin artmasının ardından TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi ile 8-20 Nisan arasında izleme çalışması yapan araştırmacılar denizde müsilaj bulunmadığını açıkladı.

Genel 28.04.2022, 17:18
Marmara'da müsilaj çalışması! Herhangi bir bulgu yok

Marmara Denizi'nde farklı bölgelerde müsilaja rastlandığı haberlerinden sonra TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi, izleme çalışmasında bulundu. 

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Deniz Araştırmaları ve Teknolojileri Araştırma Grubu Lideri İbrahim Tan, yaptığı açıklamada, 8-20 Nisan arasında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi ile tüm Marmara Denizi'ne, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine İzmir Körfezi özelinde, Bursa Büyükşehir Belediyesine Gemlik Körfezi özelinde 120 istasyonda izleme çalışması yaptıklarını aktardı. 

DENİZİN DEĞERLERİ GÜNLÜK OLARAK ÖLÇÜLÜYOR

İzleme çalışmasında müsilaja hiçbir yerde rastlamadıklarını ifade eden Tan, günlük olarak fizyokimyasal parametrelerin ölçüldüğünü belirtti. 

İZMİT VE YALOVA AÇIKLARINDA MÜSİLAJ OLUŞUMU GÖRÜLEBİLİR

Diğer yandan Tan, sefer sırasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından havadan çekilen fotoğrafların kendilerine ulaştırıldığını, buradan hızlı bir şekilde numune alınıp kendilerine gönderilmesi istediklerini vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi: 

TÜBİTAK MAM laboratuvarlarında analizini gerçekleştirdiğimizde planktonik açıdan müsilajlı bir türeve rastlanmasa da kızılötesi spektrumların geçmişteki müsilajlı yapıyla benzerlik gösterdiğini ama sınırlı bölgede olduğunu ortaya koydu. 24 ve 25 Nisan'da hem Yalova açıklarından hem de İzmit Körfezi'nden alınan örneklerinse polen olduğu, yalnız bu polenli yapının altında planktonik canlılarına rastlandığı ki alg çoğalması yapacak seviyede bir çoğalma bu, kırmızı algler olarak geçen ve denize dönem dönem kırmızı rengini veren algler olduğunu tespit ettik. 

MÜSİLAJ DEĞİL POLENMİŞ

Marmara Denizi gibi stres seviyesi yüksek bir denizde dönem dönem müsilaj görülmesinin normal olduğunu belirten Tan, "Devamlı izlenmesi gereken bir deniz. Yalnız 15 Nisan'daki sınırlı bölgede kalan müsilajlı yapının genelinde oluşmadığı, 24 ve 25 Nisan'daki örneklerin polen olduğunu ortaya koymaktadır. TÜBİTAK MAM olarak hem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hem de müsilaj bilim kurullarıyla bilim temelli olarak dirsek temasımız da iletişimimiz de devam etmektedir." sözlerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!