Malpraktis davası nedir? Malpraktis ne demek? Bakan Koca'nın paylaşımları sonrası merak konusu oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Malpraktis davaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca'nın, "Devam eden Malpraktis davaları, yeni kanuni düzenleme kapsamında ele alınacak" sözlerinin ardından pek çok kişi, "Malpraktis davası nedir? Malpraktis ne demek?" sorularına yanıt aramaya başladı.

Genel 13.05.2022, 00:53
Malpraktis davası nedir? Malpraktis ne demek? Bakan Koca'nın paylaşımları sonrası merak konusu oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanları ile ilgili son düzenlermler hakkında Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Bakan Koca, "Devam eden Malpraktis davaları, yeni kanuni düzenleme kapsamında ele alınacak. Bu davalarda da, sağlık çalışanına ait bir kasıt olmadığı sürece tazminatı devlet üstlenecek. Malpraktis davalarına karşı getirilen çözümle, sağlık çalışanı, mesleki bilgi ve becerisini, hastasının onayını alarak, fakat kendinden daha emin bir şekilde onun hizmetine sunacak. Sonuç, hem hastanın hem hekimin lehine!" ifadelerini kullandu.

MALPRAKTİS NE DEMEK?

Tıbbi Malpraktis, genel tanımı ile tıp ilmi icra edilirken, hekimin yaptığı hatalı bir davranış ya da görev ihmali sonucunda bir yaralanmaya ya da zarara neden olunması durumudur. Tıbbi malpraktis diğer bir adı ile de doktor hatası nedeni ile açılan tazminat davası, hastalığın teşhisi (tetkiklerin alınması, öykünün alınması vb.), tedavisi (iğne yapılması, hastaya ilaç verilmesi, ameliyat edilmesi vb.) ve hastanın bakımı gibi çeşitli tedavi aşamalarında tıbbi standartlara aykırı bir şekilde yapılan her türlü uygulamadan kaynaklanır.
Tıbbi Malpraktis, genel hatları ile tıp ilmi icra edilirken, yapılan bir görev ihmali ya da hatalı davranış sonucunda bir yaralanmaya ya da zarara neden olması durumudur. Türk Hukuk Teorisinde daha çok Tıpta Yanlış Uygulama, Tıbbi Uygulama Hataları, Tıbbi Hata, Hekimliğin Kötü Uygulaması gibi çeşitli kavramlarla ifade edilmesi tercih edilir.

MALPRAKTİS DAVALARI NASIL AÇILIR?

Tıbbi malpraktis nedeni ile eser ya da vekalet sözleşmesine dayanılan durumlarda görevli Mahkeme “tüketici mahkemesi” olarak belirlenmiştir. Buna göre;

Bağımsız çalışan doktorlar aleyhine açılan maddi ve manevi tazminat davaları, tüketici mahkemesinde görülür.

Şirket, gerçek kişilerin işletici olduğu özel hastaneler ya da adi ortaklık aleyhine açılacak maddi ve manevi tazminat davalarına bakmaya ise, tüketici mahkemeleri görevlidir.

Kamu hastaneleri ya da sağlık kuruluşları aleyhine açılan tıbbi malpraktis nedeni ile açılan maddi ve manevi tazminat davalarına bakmaya görevli olan mahkeme ise,“idare mahkemesi” olarak düzenlenir.

Tüm kamu hastaneleri, yani araştırma hastaneleri, devlet hastanesi, ruh ve sinir hastalıkları hastanesi gibi hastanelerde ortaya çıkan tıbbi malpraktis durumlarında, tam yargı davası olarak da tanımlanan maddi ve manevi tazminat davalarına bakmaya görevi ise, idare mahkemesine aittir.

Devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesi hastanelerinde meydana gelen doktor uygulama hataları nedeni ile maddi ve manevi tazminat davalarına bakma görevi ise, idare mahkemelerine aittir.

Aile sağlığı merkezi ya da benzer niteliklere sahip olan kamu sağlık kuruluşlarına karşı açılacak olan maddi ve manevi tazminat davalarına bakma görevi ise, idare mahkemesine aittir.

MALPRAKTİS DAVASI NE KADAR SÜRER?

Kamu hastanelerine (Üniversite hastanesi, devlet hastanesi, araştırma hastanesi ya da aile sağlığı merkezi gibi sağlık kuruluşları) karşı idare mahkemelerinde hizmet kusuruna bağlı olarak malpraktis nedeni ile maddi ve manevi tazminat davası açılmadan önce, doktor hatasının ve oluşan zararın öğrenildiği tarihinden başlamak üzere bir yıl ve her halde olay tarihinden itibaren 5 yıl içinde ilgili idareye yazılı bir şekilde başvuru yapılarak maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulması gerekir. İdarenin tazminat talebini kısmen ya da tamamen red etmesi halinde, işlemin tebliğini izleyen günden itibaren 60 gün içinde malpraktis nedeni ile tam yargı davası açılması gerekir. İdare, istek hakkında 60 gün içinde cevap vermediği durumda ise, bu sürenin bittiği tarihte de istek reddedilmiş sayılır. İsteğin reddedilmiş sayılmasının üzerinden ikinci bir 60 günlük dava açma süresi geçmesi sonucunda doktor hatası nedeni ile tam yargı davası açılabilir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!