banner2

Malatya'da iki katlı bina çöktü! Kolonu kesen 4 kişi için hesap zamanı

Malatya'da dün akşam çöken 2 katlı binanın enkazındaki çalışmaların son durumu sabahın ilk ışıklarıyla görüntülendi. 13 yaralıdan 8'i taburcu edildi. Soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı.

Genel 10.11.2021, 08:25 10.11.2021, 08:53
Abone ol
Malatya'da iki katlı bina çöktü! Kolonu kesen 4 kişi için hesap zamanı

Malatya'da dün 2 katlı bina çöktü. Binadaki 21 kişinin tamamına ulaşıldığı enkaz altında kimsenin kalmadığı belirtildi. 13 yaralıdan 8'i taburcu edildi. Soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Malatya'da çöken binadaki arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini, can kaybının olmadığını bildirdi.

8 KİŞİ TABURCU EDİLDİ

Malatya Merkez Yeşilyurt ilçesindeki Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi'nde bulunan ve altında iş yerleri bulunan tek katlı binada henüz bilinmeyen nedenle çökme meydana geldi. Binada başlatılan arama kurtarma çalışmaları sırasında 13 kişi enkazdan yaralı olarak kurtarıldı, 8 kişi de kendi imkanlarıyla çıktı. Yaralılar, ambulanslarla hastanelere sevk edildi. Yaralılardan 8'i taburcu edildi.  Binanın enkazında 9 saat süren arama kurtarma çalışmaları tamamlandı. Bölgede iş makineleriyle enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

BAKAN SOYLU: KURTARMA ÇALIŞMALARI SONA ERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olaya ilişkin sosyal medya hesabından son durum açıklaması yaptı. Soylu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; "AFAD Başkanlığımızdan aldığımız son bilgiye göre, Malatya'da çöken binadaki arama kurtarma çalışmaları sona erdi. Allah'a şükür, can kaybımız yok. Yaralanan hemşehrilerimize acil şifalar diliyorum. Rabb'im, ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten uzak eylesin" 

4 KİŞİ GÖZALTINDA

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, çöken 2 katlı binayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Olayla ilgili olarak bilirkişiler tarafından gerekli incelemeler yapılmış olup toplanan deliller itibariyle izinsiz tadilat yaptırıldığı anlaşılmıştır. Söz konusu tadilatı yaptıran iş yeri sahibi ve 3 çalışanı gözaltına alınmıştır. Soruşturma çok yönlü olarak titizlikle sürdürülmektedir."

KOCA: 141 SAĞLIK ÇALIŞANIMIZLA OLAY YERİNDEYİZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı açıklamada "Bir binanın çökmesi sonucu yaralanıp hastaneye kaldırılan 13 kişiden 8'i tedavileri tamamlanarak taburcu edilmiştir. 5 yaralı halen tedavi altında. 5 UMKE timi dâhil toplam 141 sağlık çalışanımızla olay yerindeyiz. Kurtarma çalışmaları devam ediyor" dedi.

KOLONLARIN KESİLDİĞİ İDDİASI

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, göçme öncesinde bina altındaki dükkanlarda tadilat olduğu yönündeki iddialara değinerek, şunları kaydetti: "Binamızda 16.50 sularında göçme yaşandı. Binanın alt katındaki iki iş yerinin birleştirilmesiyle ilgili bir tadilat olduğu bilgisi bize verildi. Bina gördüğüm kadarıyla eski bir bina. İş yerini alan kişi, iki dükkanı birleştirirken görünen o ki ya duvarları kaldırmış ya da taşıyıcıların kaldırılmasıyla ilgili tadilat yapmış. Bu da maalesef binanın göçmesine vesile olmuş. Bina içerisinde bizim çevreden, komşulardan aldığımız bilgi çerçevesinde alt katta çalışan birkaç kişinin olduğu üst katta da 20-25 kişinin kıraathanede oturduğuyla ilgili bilgi var. Başka yaralıların ve enkaz altında kalanların olduğu bilgisi var. kamu kurumları ve belediyeler, sivil toplum kuruluşlarıyla beraber hummalı çalışmayı sürdürüyoruz. İnşallah can kaybı olmaz. İnşallah yaralı sayımız da artmaz. Enkaz altındaki vatandaşlarımızı en kısa zamanda çıkarmayı hedefliyoruz. Belli ki herhangi bir izin almadan, bilgisizce binaya müdahale edilmiş gibi bir görüntü var. Mesleğimiz icabı gördüğümüz kadarıyla mühendislik bilgisi olmadan dışarıdan tadilata girişilmiş. Bilgisizlik ve cahilliğin neticesi de böyle ağır oldu. Temennimiz o ki can kaybı olmasın.''

VALİ'DEN TADİLAT AÇIKLAMASI

Tadilat iddiasıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyleyen Baruş, "Malatya'da yaşanan depremden sonra hasar tespit çalışması yapılmış. O zaman ki rapora göre  binada bir hasar olmadığı tespit edilmiş. Ancak araştırma yapıldıktan sonra kesin bir sonuca ulaşabiliriz.  Binada tadilat yapılmasıyla ilgili soruşturma sürüyor. Binada yapılan bir çalışmadan dolayı hasar oluştuğu ve çökmenin bu nedenle meydana gelmiş olduğu tahmin ediliyor" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, VALİ BARUŞ'LA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Malatya Valisi Aydın Baruş ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Malatya'da bir binada meydana gelen göçük olayı ve enkazda devam eden arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Devletin bütün imkanları ve kurumlarıyla vatandaşlarının yanında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, olaydan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini ileterek, yaralılara acil şifa temennisinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!