banner2

Lisede ve ortaokul hangi sınıflarda ortak sınav var? 7, 8, 10, 11 ve 12. sınıfta ortak sınav var mı?

Lisede ve ortaokul hangi sınıflarda ortak sınav var? 7, 8, 10, 11 ve 12. sınıfta ortak sınav var mı? MEB bünyesinde eğitim gören ortaokul ve lise öğrencileri 2023-2024 eğitim öğretim yılında ortak sınavlara katılacak. Ortak sınavların detayları ise MEB tarafından açıklandı. Buna göre il ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular ve açık uçlu sorular sorulabilecek. Öğrenciler ise ortak sınavların hangi sınıflarda olacağı sorusuna yanıt arıyor.

Genel 27.09.2023, 11:35 27.09.2023, 12:08
Abone ol
Lisede ve ortaokul hangi sınıflarda ortak sınav var? 7, 8, 10, 11 ve 12. sınıfta ortak sınav var mı?

Lisede ve ortaokulda ortak sınavların detayları belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB)  "ortaokul ve lise düzeyinde, ülke, il ve okul genelinde 3 farklı ortak sınav uygulaması" konusunda merak edilen sorulara yanıt verdi. Aileler ve öğrenciler bu sene ilk defa uygulanacak olan ortak sınavların hangi sınıflarda ve hangi derslerde olacağını merak ediyordu. Lisede ve ortaokul hangi sınıflarda ortak sınav var? 7, 8, 10, 11 ve 12. sınıfta ortak sınav var mı? sorularına da yanıt geldi. 

LİSEDE VE ORTAOKULDA HANGİ SINIFLARDA ORTAK SINAV VAR?

MEB öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla 2023-2024 eğitim öğretim döneminde ortak sınav uygulaması yapılacak. Bakanlık hangi sınıf düzeyinde hangi derslerden ortak sınav yapılacağını kamuoyuna duyuracaktır. Ortak sınavlar 6. sınıfların Türkçe ve matematik derslerinde ve 9. sınıfların Türk dili ve edebiyatı ve matematik derslerinden orak sınav uygulaması yapılacak. Ortak sınavlara dair detaylar önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Ortak sınavlar pek çok sınıfta ve pek çok dersten yapılabilir. Buna ilerleyen günlerde karar verilecek.Ortak sınavların hangi sınıfta ve derste olacağını okul yönetimi ve öğretmeninize danışarak öğrenebilirsiniz. 

ORTAOKUL 7, 8 VE LİSE 10, 11 ve 12. SINIFTA ORTAK SINAV VAR MI?

Ortaokul ve lisede kaçıncı sınıflarda ortak sınav olacağını öğretmenlerinize ve okul idaresine danışabilirsiniz. Bakanlık tarafından ülke geneli, İl, ilçe geneli, Okul geneli  olmak üzere 3 farklı uygulaması var. Bu kapsamda öncelikle Bakanlık hangi sınıf düzeyinde hangi derslerden ortak sınav yapılacağını kamuoyuna duyuracaktır.

6. sınıfların Türkçe ve matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılıları
9. sınıfların Türk dili ve edebiyatı ve matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılıları ortak yapılacaktır. 
2) Bu öğretim yılı için Bakanlıkça belirlenen sınavlar dışında il veya ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlar da yapılabilir. Bunların hangi ders ve sınıf düzeyinde olacağı millî eğitim müdürlüklerince okullara duyurulacaktır.

Yukarıda belirtilen iki madde dışında kalan ve birden fazla şubede okutulan derslerin sınavları ortak yazılı sınav olarak yapılacaktır.

ORTAK SINAVDA SORULAR NASIL OLACAK?

Bu öğretim yılına mahsus olmak üzere Bakanlık, il ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanılacaktır. Gerekli alt yapı hazırlandıktan sonra bu sınavlarda da açık uçlu sorular kullanılabilecektir. Bunun dışında kalan tüm ortak yazılı sınavlar ile diğer tüm yazılı sınavların soruları açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacaktır.

ÖZEL OKULLARDA ORTAK SINAV YAPILACAK MI?

MEB'e bağlı özel okullarda da ortak sınav uygulamasına dahil olacak. Özel okullar da ortak sınava katılacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!