Kripto para sitesi mağdur etti! Nedenini duyunca şok olacaksınız

Ünlü bir kripto alım sitesinde para transferi yapan Ramazan Sarıkaya mağduriyet yaşadı. Tıkladığı virüslü bağlantı nedeniyle, parasının başka bir hesaba aktarıldığını gören Sarıkaya, firmadan 'sorumluluk bizde değil' cevabı alınca, şirkete dava açtı.

Genel 04.12.2021, 09:00 04.12.2021, 09:39
Abone ol
Kripto para sitesi mağdur etti! Nedenini duyunca şok olacaksınız

Ünlü kripto para alım sitesi BtcTürk'teki Bitcoin'ini ulusal yatırım platformuna taşımak isteyen yatırımcı virüs nedeniyle mağdur oldu. 

BİTCOİN'İ ELEKTRONİK CÜZDANINA TAŞIMAK İSTEDİ

33 yaşındaki Ramazan Sarıkaya, 2017'de Eliptik Yazılım ve Ticaret AŞ'ye ait BtcTürk'e kayıt olarak Bitcoin almaya başladı. Sarıkaya'nın aynı zamanda uluslararası bir platformda da hesabı vardı. Sabah gazetesinden Dilek Yaman Demir'in haberine göre 10 Ocak 2018'de BtcTürk hesabındaki 0.71232146 Bitcoin'i, uluslararası platformdaki elektronik cüzdanına taşımak istedi.

FİRMA SORUMLULUK ALMADI

Transfer için kendisine gelen maili onaylayan Sarıkaya, taşıma işleminin gerçekleşmediğini gördü. Paranın başka bir hesaba transferini fark eder etmez BtcTürk'ü durumdan haberdar eden Sarıkaya, cüzdan kodunun virüsle değiştirildiğinden şüphelendiğini belirtti.

BTC TÜRK HESABI SİLİNDİ

Firma ise transfer sorumluluğunun kendilerinde olmadığını söyledi. Sarıkaya, söz konusu elektronik cüzdanda 176 Bitcoin 7.1 milyon dolar para olduğunu tespit etti. Tespit sonrası firma ile yeniden iletişime geçen Sarıkaya'nın BtcTürk hesabı silindi. Yaşadığı karşısında şoke olan Sarıkaya, bir de firma tarafından söz konusu virüsten kendilerinin sorumlu olmadığına dair bir yazı almaya zorlandı.

HUKUK SAVAŞI BAŞLATTI

Avukatı Emre İlkadlı aracılığıyla hukuk savaşı başlatan Sarıkaya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Platformda güvenlik zafiyetinin bulunduğunu, transfer işlemi neticesinde gönderilen hesapta bu denli Bitcoin bulunmasının mümkün olmayacağını ileri sürdü. Avukat İlkadlı, günümüzde birçok insanın kripto para alışverişinin yapıldığı bu tarz şirketler veya uygulamalar tarafından mağdur edildiğini beyan ederek şunlkarı söyledi:

"Şirket, bu transferlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için her türlü önlemi almakla mükelleftir. Müştekinin başına gelen hadisede yaşamış olduğu zararla ilgili şüpheli şirketin en iyi ihtimalle ağır kusuru, belki de kastı dahi bulunmaktadır" 
BtcTürk yetkilileri ise konuyla ilgili görüş bildirmedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!