banner2

Kimliğini yenilemeyenlere kötü haber: O özellikten yararlanamayacaksınız! Kimlik kartlarına yeni ibare ekleniyor...

Kimliğini yenilememiş olan vatandaşlara kötü haber. Eğer yeni kimlik kullanmıyorsanız, o özellikten faydalanamayacaksınız. Artık sistem değişiyor, ehliyet ve kimlik birarada kullanılacak.

Genel 27.09.2023, 18:26 27.09.2023, 18:37
Abone ol
Kimliğini yenilemeyenlere kötü haber: O özellikten yararlanamayacaksınız! Kimlik kartlarına yeni ibare ekleniyor...

Yeni kimlik kartları ile ehliyet taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırma hedefi doğrultusunda adımlar atılmıştı. Ancak uygulamada karşılaşılan çeşitli sorunlar ve bu konudaki şikayetler, kamuoyunun endişesini artırıyor. 

YENİ KİMLİK KARTLARINDA EHLİYET SORUNU

Yeni kimlik kartlarının içerisinde, kimlik kartı sahibinin ehliyet sahibi olduğunu gösteren bilgilerin yer almaması, vatandaşların özellikle araç kiralama veya yurt dışında araç kullanma gibi durumlarda işlerini zorlaştırıyor. 

Kimlik kartının içerdiği ehliyet bilgileri sadece güvenlik yetkilileri tarafından erişilebilirken, araç kiralama şirketleri gibi diğer kuruluşlar bu verilere ulaşamıyor. 

Bu nedenle, insanlar ehliyet belgesini ibraz edemedikleri için sorunlar yaşayabiliyor. Bu sorun, özellikle yurt dışında araç kiralamak istediğinizde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.

KİMLİKLERE 'ŞOFÖR' İBARESİ EKLENMELİ 

Araç kiralama firmalarının çipli kimlik kartlarında ehliyet bilgilerine erişemediği durum, vatandaşların araç kiralama süreçlerinde sorunlar yaşamasına neden oluyor.

Kurumsal araç kiralama departmanı başkanı Mehmet Aslan, ortaya çıkan bu şikayetlerin çözüme kavuşturulabilmesi için yeni kimlik kartlarında "şoför" ibaresinin eklenmesi gerektiğini veya sorunun alternatif yollarla giderilmesi gerektiğini belirtti. 

Bu konuda çalışmaların devam ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!