Kethüda kimdir, ne iş yapar? Kethüda ne demek, TDK'ya göre anlamı nedir?

Vatandaşlar özellikle dizilerde ve kitaplarda gördüklerini kavramların anlamını merak ediyor. Bu bağlamda, Kethüda sözcüğünün öğrenmek isteyenler "Kethüda kimdir, ne iş yapar? Kethüda ne demek, TDK'ya göre anlamı nedir?" gibi sorulara yanıt aranıyor.

Genel 07.04.2022, 21:53 07.04.2022, 22:10
Abone ol
Kethüda kimdir, ne iş yapar? Kethüda ne demek, TDK'ya göre anlamı nedir?

Arapça kökenli kelimeler arasında yer alan kethüda sözcüğü günlük hayatta az kullanılan terimlerden birisidir. Osmanlı Devleti'nden günümüze kadar ulaşmış olan sözcüğün anlamı ve kullanım şekilleri sorgulanıyor. Peki, Kethüda kimdir, ne iş yapar? Kethüda ne demek, TDK'ya göre anlamı nedir?

KETHÜDA KİMDİR?

Kökeni Arapça olan kethüda kelimesi, Osmanlı devletinde önemli bir yere sahipti. Günümüzde ise padişahlık dönemi sona erdiği için artık pek fazla değerlendirilmeyen bir sözcüktür. Yine de birçok farklı yazılı kaynak ve eserde karşılaşılan bir kelime olduğunu ifade etmek mümkün.

KETHÜDA NE DEMEK, TDK ANLAMI NE?

Osmanlı devlet ve teşkilatında bazı görevler için kullanılan unvan kethüda olarak bilinmektedir. Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı vakit bu anlama doğrusunda birçok farklı eserde ve yazılı kaynakta öne çıkar.

KETHÜDA NE İŞ YAPAR?

Üst düzey devlet görevlilerinin yardımcıları ya da saray hizmeti veren belirli esnaflar kethüda olarak bilinmektedir. Bu bağlamda arabacılar, kilerciler ya da şamdancılar ön plana çıkıyor. Devlet ve teşkilatları için önemli görevleri bulunmaktadır ve o dönem yoğun şekilde hizmet verdiklerini dile getirmek mümkün.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!