Kemal Kılıçdaroğlu imzalı mutfak klibinin şifreleri... Basit gibi görünen yapımda film ekibi çalıştı

Ekrem İmamoğlu ile 2023 mücadelesine girişen Kılıçdaroğlu, son yayınladığı 6 dakikalık klibi 'mütevazı mutfak görüntüsü' şeklinde sunmaya çalıştı ancak o klibin arkasında profesyonel bir ekip var.

Genel 28.11.2021, 19:22

CHP, halkla ilişkiler kampanyası ve reklamlar için hiçbir masraftan kaçınmıyor. Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbulluların kesesinden 2022 yılında tam 849 milyon TL harcamaya hazırlanan Ekrem İmamoğlu ile kıyasıya bir rekabete girdi. CHP Lideri, evinin mutfağında 'yoksulluk' mesajlı 6,5 dakikalık klip için 250 bin liradan fazla para harcadı. 

Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesabından paylaştığı ve amatör şartlarda çekilmiş izlenimi verilen klip, aslında oldukça profesyonel bir çalışmanın ürünü. CHP Lideri'nin görüntüsünü saniye saniye inceleyerek detaylı analiz paylaşan bir vatandaş, sözkonusu klibi çekebilmek için koca bir set ekibinin seferber edildiğini ortaya çıkardı. 

"Sizden ricam, birbirimize yönelik tüm önyargılarımızı birkaç dakikalığına bir kenara bırakmamızdır. Bu gece beni kulağınızla değil, kalbinizle dinleyin; çünkü yoksulluğumuzu konuşacağız. Yoksuluz ve bizi daha da yoksullaştırmak istiyorlar" mesajını vidyo ile birlikte paylaşan 'yoksul' Kılıçdaroğlu'nun nasıl profesyonel bir ekiple çalıştığına kısaca bir göz atalım. İşte Twitter'da @Abese_irca rumuzunu kullanan bir vatandaşın o analizi...

AMATÖR SÜSLÜ PROFESYONEL KLİP

Size bu vidyonun teknik bir analizini yapayım, bir de o gözle tekrar izleyin ve doğruluğuna siz karar verin. Sıradan ve amatörce olduğu izlenimi verilen vidyo aslında oldukça profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmış.

Kılıçdaroğlu'nun tam sağ üst karşısında bir ışık kaynağı var. Bu ışık kaynağı profesyonel sinemacıların kullandığı kino flo isimli lambadan verilmiş. Ocağın üstündeki seramiklerde tam da büyüklüğü kadar olan yansımasını görebilirsiniz. Ayrıca gözlüğü o açıya girince parlıyor.

REFLEKTÖR, MAKYAJ, HER ŞEY TAMAM

Eğer tavandan gelen bir ışık kaynağı olsaydı çene altının gölgede kalması gerekirdi, tıpkı dizilerdeki gibi birisi alttan reflektör ile çene altında olması gereken karartıyı yok etmiş. Yani vidyo çekilirken kadraj dışından birisi alt açıdan reflektör tutmuş.

Bu mesafeden verilen ışık insan teninin parlamasına sebep olur. O yüzden filmlerde oyuncuların yüzüne ten rengi pudra sürülür. Kılıçdaroğlu'na pudra sürülmüş. Bunu iyi çözünürlüklü bir kamera ile evinizde deneyerek görebilirsiniz.

POŞETTE MARUL BİLE DÜŞÜNÜLMÜŞ

Kadraj, sinemacıların sürekli kullandığı üçler kuralına göre ayarlanmış. Bu kurala göre ekrana hayali dikey ve yatay çizgiler çekilir, dikkat çekilmek istenen objeler bu çizgilerin üzerine yerleştirilir. Burada çizgilerin üzerine tencere, marul, demlik gibi nesneler konmuş.

Sıcak bir yuva, şirin, halkın içinden hatta biraz da dağınık bir mutfak dekoru hazırlanmış. Kim milyonlarca kişinin izleyeceği bir vidyoda marul unutur? Profesyonel ışık malzemelerinin kullanıldığı, profesyonel makyajın yapıldığı bir ortamda fonda beyaz poşette marul var.

EL HAREKETLERİ DETAYLI ÇALIŞILMIŞ

Kılıçdaroğlu konuşmasını prompterdan okumuş ve öncesinde vurgu, vücut ve el hareketlerini çalışmış. Konuşma Kılıçdaroğlu hareketleri ezberleyene kadar tekrar tekrar çekilmiş. Kılıçdaroğlu'nun herhangi bir konuşmasını alıp karşılaştırarak ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Türk dizilerinde kostümler ütülenir ve oyuncuya kayıttan hemen önce giydirilir. Kayıt aralarında kırışıklıklar giderilir, o yüzden oyuncu takla bile atsa  gömleği hep jilet gibidir. Kılıçdaroğlu'nun beyaz gömleği kusursuz şekilde ütülenmiş ve kayıttan hemen önce giydirilmiş.

O ÇAY ORAYA DEKOR İÇİN KONULDU 

Muhtemelen tekrarlarda kırışan gömleği, yenisi ile değiştirilmiş. Gece vakti bir insan mutfakta neden jilet gibi ütülenmiş bir gömlekle oturur ki? Ya da 6 dakikalık bir vidyo çekiminden önce içmeyeceğini bile bile neden önüne çay koyar? Belki bu da yine sinemacıların kullandığı doğal objelerle kadraj doldurma tekniğidir. Hani dizi sahnelerinde kahvaltı masasında oturup kimsenin bir türlü içmediği sadece aksesuar olarak konan çaylardan. 

Şu an o evde en az bir yönetmen, bir görüntü yönetmeni, bir ışık şefi, bir best boy, bir kostümcü, bir makyöz, bir de sanat yönetmeninden oluşan çekim ekibi var. Sesi vidyonun doğal gözükmesi adına kameradan kaydetmişler o yüzden sesçi yok. Kemal Kılıçdaroğlu'nun mutfağı budur.

BU BİR FİLM VE BAŞROLDE CHP LİDERİ VAR

Birileri bize film izletiyor. Başrolde Kemal Kılıçdaroğlu oynuyor. Kostüm giydirip, makyaj yapıp, ışık, kadraj ayarlayıp senaryodaki diyalogları söyletiyorlar. Asıl soru bu filmin yapımcısı kim? 

Peki burada profesyonel bir ekip çalışıyorsa bunun maliyeti nedir sorusunu da cevaplayalım. Türkiye şartlarında iyi bir reklam yönetmeni tek günlük bir çekim için en az 30 bin TL, görüntü yönetmeni 20 bin TL, sanat yönetmeni 15-20 bin TL, ışık şefi 7 bin TL, best boy 3 bin TL, kuaför 4 bin TL, makyöz 4 bin TL ücret alırken yemek, ulaşım ve teknik malzemelerin günlük maliyeti de yaklaşık 5 bin TL tutuyor. Rakamlar uçuk gelebilir ama eğer iyi bir reklam ajansı ile çalışıyorsanız vermek zorunda olduğunuz ücretler bunlar.

6 DAKİKA MALİYETİ EN AZ 250 BİN TL

Reklam ajanslarını arayıp rakamları teyit edebilirsiniz çünkü ben öyle yaptım. Yanılmıyorsam bu Kılıçdaroğlu'nun 3. mütevazı mutfak videosu. Yuvarlak bir hesapla bu 3 vidyoya 270 bin TL harcanmış olmalı. Devamlı müşteri olduğu için 250 bin TL'ye de bağlamış olabilir. Yani Kılıçdaroğlu'nun çektiği her vidyo evinin mutfağından daha yüksek bir bedele tekabül ediyor. Kılıçdaroğlu her vidyosuna bir 'mutfak' harcıyor. İşte sosyal medya algısı dedikleri böyle bir şey.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!