banner2

Kayıp çocuklar için Facebook uygulaması... Meclis'e sunuldu

Facebook, farklı ülkelerde uygulamada olan ‘Kayıp Çocuk Alarmı’ uygulamasını Türkiye’de de aktif edecek. Facebook yönetimi, ‘Kayıp Çocuk Alarmı’ uygulamasına dair detayları Meclis'e sundu.

Genel 07.11.2021, 11:52 07.11.2021, 12:11
Abone ol
Kayıp çocuklar için Facebook uygulaması... Meclis'e sunuldu

Sosyal medya devi Facebook, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın başkanlığında yapılan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda sunum yaptı. Sunumda iş çevresi, kamu, kadın ve çocuklara yönelik eğitici ve koruyucu projeler tanıtıldı.

Dijital Mecralar Komisyonu'nda yapılan açıklamalara göre Facebook’un “Kayıp Çocuk Alarmı” uygulaması Türkiye’de de kullanılmaya başlayacak.

ARAMA ÇALIŞMALARINA KATKI SAĞLAYACAK

Facebook Türkiye Direktörü Sezen Yeşil de, birçok ülkede kayıp çocukların ailelerine ulaştırılması için geliştirilen “Kayıp Çocuk Alarmı” uygulamasını duyurdu. Uygulama ile kayıp çocuğa ait fotoğraf ve bilgiler bölgede bulunan kullanıcılara gönderilecek. Kullanıcılar sayesinde elde edilen veriler bölgedeki emniyet birimlerine iletilecek ve bu sayede kayıp çocukları arama çalışmaları hızlandırılacak.

facebook kayip cocuk

KAYIP ÇOCUĞUN FOTOĞRAFI O BÖLGEDEKİ KULLANICILARA İLETİLECEK

TBMM'de yapılan sunumda, Facebook tarafından geliştirilen uygulamanın başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede uygulandığının altını çizen Sezen Yeşil, “Facebook’un kayıp çocuk alarmı uygulamasının planlama çalışmaları devam ediyor. Uygulamanın Türkiye’de de Emniyet birimiyle birlikte uygulanmasını istiyoruz” dedi.

Proje’ye göre kaybolan ya da kaçırılan çocuğun belirli kriterlerle sınırlanan fotoğrafı ve bilgileri, çocuğun kaybolduğu bölgede yaşayan halkın sosyal medya hesaplarına iletilecek. Bu sayede elde edilen veriler emniyet bünyesinde bulunan Kayıp Alarmı Koordinasyon Merkezi tarafından değerlendirilecek, çalışmalara başlanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!