banner2

Kaçak sigara ticareti esnafa zarar veriyor! Yıllık vergi kaybı 25 milyar TL'yi buldu

Türkiye uzun yıllardır yasa dışı tütün ve tütün ürünleri ile mücadele ediyor. Yurtdışından gelen sigaraların kaçak ticareti tekel esnafının belini bükerken, devlete faturası sadece vergi kaybı olarak 25 milyar TL'ye mal oluyor.

Genel 23.03.2022, 14:13 23.03.2022, 17:20
Abone ol
Kaçak sigara ticareti esnafa zarar veriyor! Yıllık vergi kaybı 25 milyar TL'yi buldu

Gümrük Muhafaza ekipleri uzun yıllardır yasa dışı tütün ve tütün ürünleri ile mücadele etmeye çalışıyor. 

Yurt dışından kaçak olarak gelen sigaralarla 2014 yılında yüzde 20'nin üzerine çıkarak zirve yapan kaçak sigara ticareti, zaman içinde gelişim sağlayarak, her köşe başında satılan bir ürün haline geldi. 

ORGANİZE SUÇ HALİNE GELDİ 

Son zamanlarda makarona doldurularak sigara haline getirilen tütünlerin yasa dışı şekilde yapılan satışı, ciddi bir organize suç haline gelmiş durumda. 

TÜRKİYE'DE KAÇAK SİGARA İLE MÜCADELEDE GELİNEN DURUM 

Emniyet güçlerinin çalışmaları ile hemen hemen her gün Türkiye'nin birçok yerinde kaçak satışlara dair yakalamalar devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 yılında Türkiye'de 2,1 milyar adet boş makaron ele geçirildi. 

GÜMRÜK MUHAFIZLARI KAÇAĞA GEÇİT VERMİYOR 

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda gümrük muhafaza ekipleri bir tırda yasa dışı sigara üretiminde kullanıldığı belirten 11 milyon 130 bin makaron ve 72 bin sigara filtresi bulundu. 

ANKARA'DA 5 MİLYONDAN FAZLA ELE GEÇİRİLDİ 

Ankara'da ise yasa dışı sigara üreticilerinin kullandığı depo tespit edilerek baskın yapıldı. Basknı sonucunda 5 milyon 920 bin boş makaron ele geçirildi. 

TEK SEFERDE ELE GEÇİRİLEN EN YÜKSEK MİKTAR İZMİR'DE 

İzmir'in Aliağa Limanı'nda ise içeriği şüpheli olan konteynerlerde yapılan aramada 37 milyon 190 bin filtreli sigara kadğı ele geçirildi. Piyasa değerlerinin 6 milyon 750 bin TL olduğu belirtilirken operasyonun tek seferde yakalanan en yüksek miktarlı makaron olduğu bildirildi. 

25 MİLYAR TL VERGİ KAYBI VAR 

Tütün mamullerinden 2021 yılında toplanan vergi miktarı 83 milyar TL iken, yasadışı tütün ve tütün mamullerinin oluşturduğu vergi kaybının bu sene 25 milyar TL'yi aşacağı tahmin ediliyor. 

20 BİN KAÇAK SATIŞ NOKTASI VAR 

Diğer yandan yasa dışı tütün ticareti esnafa da kaybettiriyor. Yasa dışı sigara ticaretinin şu an 20 binden fazla satış noktasında hatta internet üzerinden yapıldığı belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!