Yandex Metrica

JPMorgan TCMB'deki değişimi yorumladı: Dezenflasyon ve TL için olumlu buluyoruz

JPMorgan TCMB'deki değişimi yorumladı: Dezenflasyon ve TL için olumlu buluyoruz

ABD merkezli küresel finans devi JPMorgan'dan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığında yaşanan değişime dair flaş bir yorum geldi. JPMorgan analistleri Fatih Karahan'ın MB Başkanlığına atanmasını olumlu buldu. Yapılan değerlendirmede "Yeni TCMB Başkanını dezenflasyon ve TL için olumlu buluyoruz." denildi.

Genel

03.02.2024, 13:40

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın görevinden affını istemesi üzerine yaşanan değişikliğin piyasaları ve yatırımcıları nasıl etkileyeceği merak konusuydu. ABD'li finans devi JPMorgan analistlerinden ilk yorum geldi.  TCMB Başkanlığına Fatih Karahan'ın atanmasına ilişkin yapılan değerlendirmede "Ani liderlik değişimleri yatırımcılarda rahatsızlık yaratır. Ancak biz yeni TCMB Başkanını dezenflasyon ve TL için olumlu buluyoruz. Yeni oluşacak Para Politikası Kurulu'nun (PPK) daha 'şahin' olmasını bekliyoruz" denildi. Yeni başkan için "Şahin" tanımını kullanan finans kuruluşu özellikle dezenflasyon ve TL'nin güçlenmesi karşısında yeni görevlendirmenin olumlu olduğunu belirtti. 

Sokak kan gölüne döndü! Çöp atan eşini öldüren adamın söyledikleri herkesi şaşırttı! Sokak kan gölüne döndü! Çöp atan eşini öldüren adamın söyledikleri... Haberi Görüntüle

JPMORGAN'DAN FLAŞ ANALİZ: DEĞİŞİM OLUMLU

JPMorgan analistleri değerlendirmesinde şunları vurguladı: "Ani liderlik değişimleri yatırımcılarda rahatsızlık yaratır. Ancak biz yeni TCMB Başkanını dezenflasyon ve TL için olumlu buluyoruz. Yeni oluşacak Para Politikası Kurulu'nun (PPK) daha 'şahin' olmasını bekliyoruz. PPK üyeleri Elif Haykır Hobikoğlu ve Fatma Özkul'un duruşu bilinmese de yeni başkan ve iki 'şahin' yardımcısı PPK kararlarının muhtemelen dezenflasyon odaklı alınmasını sağlayacaktır. Şu an itibarıyla son PPK metnindeki 'güvercin' duruşun tersine çevrilme ihtimali bulunuyor. TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın gelecek perşembe gerçekleştirilecek Enflasyon Raporu sunumunda ileriye yönelik daha 'şahin' bir yönlendirmede bulunmasını bekliyoruz."

JPMorgan.jpg

İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını sakladığı yerler tüyler ürpertti! İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını... Haberi Görüntüle

"FAİZLER DAHA UZUN SÜRE YÜKSEK KALABİLİR"

Habertürk'te yer alana habere göre; JPMorgan analistleri faizler konusunda da değerlendirmede bulundu. Analistler TCMB'de yaşanan değişimin ardından faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasını beklediklerini belirtti. Değerlendirmede "Para politikasının enflasyon görünümüne karşı daha hassas olması olası. Şu anda TCMB'nin faiz artırımına gitmesini faiz indirimine gitmesinden daha yüksek bir olasılık olarak görüyoruz. Ancak yukarı yönlü riskler sebebiyle şu anda bir faiz artırımına gidilmesini beklemiyoruz" denildi. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Mehmet Karakoca

TRHaber.com - Genel


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading