İzmir'de 'Tsantsa' operasyonu kan donduran gerçeği ortaya çıkardı

İzmir'in Aliağa ilçesinde yapılan operasyonda farklı dönemlere ait tarihi eser ve 'tsantsa' olarak adlandırılan insan başlarının da içinde olduğu 1045 eser ele geçirildi. Ele geçirilen tsantsa'ların ise geleneği kan dondurdu.

Genel 20.05.2022, 15:49 20.05.2022, 15:49
Abone ol
İzmir'de 'Tsantsa' operasyonu kan donduran gerçeği ortaya çıkardı

İzmir'in Aliağa ilçesinde bir ev ve depoya geçen yıl 14 Aralık'ta 3 gün arayla yapılan operasyonlarda farklı dönemlere ait tarihi eser, etnografik eser, yağlı boya tablo, kilise malzemeleri, kitap, ikona ve farklı kültürlere ait eserlerin içinde olduğu 1045 obje ele geçirildi.

'TSANTSA'LAR ELE GEÇİRİLDİ

Eserler arasında Peru ve Amazon'un derinliklerinde yaşayan Jivaro yerlilerinin kesip özel işlemlerden geçirerek küçülttükleri, 'tsantsa' olarak adlandırılan insan başları dikkat çekti.

İZMİR MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ'NE TESLİM EDİLDİ

İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin istihbarat çalışmasıyla bulunan eserler, incelemelerin yapılması amacıyla İzmir Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi.

870'İ ANADOLU KÖKENLİ ARKEOLOJİK ESER

Burada yapılan çalışmada, eserlerden 870'inin Anadolu kökenli arkeolojik eser olduğu belirlendi. Diğer eserlerden 76'sı etnografik eser, 23'ü kitap, 27'si tablo, 5'i ikona, 35'i de farklı kültürlere ait ürün gruplarında yer aldı.

'RAPORLAR TAMAMLANDI'

İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Cengiz Topal, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "İzmir'in Aliağa ilçesinde yapılan bir operasyon sonucunda değişik gruplardan eserler ele geçirildi. Bunun üzerine incelemelerimiz devam ediyor. Arkeolojik eser kapsamına girenler için raporlamalar tamamlandı.

TSANTSA NASIL YAPILIYOR?

Kafa derisini başın arkasından kesip, deriyi yüzerek çıkarıyorlar. Suda kaynatıp içine kum doldurarak şekil veriyorlar. Sonra da ruhu intikam için geri dönemesin diye gözleri ve ağzını dikiyorlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!