banner2

İstanbullular bıktı! Şimdi de İstanbulkart krizi çıktı

İstanbul'da vatandaşın çilesi bitmiyor. Son zamanlarda toplu ulaşım araçlarında yaşanan arıza ve aksaklık haberlerine şimdi bir de ulaşım kartı sorunu eklendi.

Genel 29.09.2021, 11:35 29.09.2021, 15:28
Abone ol

Toplu taşıma araçlarının sürekli arızalanması, sefer sayısının azlığı ve daha pek çok konuda ulaşım problemi yaşayan vatandaşlar, bu defa toplu ulaşımda kullanılan ulaşım kartında problem yaşıyor.  

HES KODU BAHANESİ

"İstanbulkart" olarak adlandırılan ulaşım kartını satan gişelerin önünde adeta bitmeyen uzun kuyruklar oluşuyor. Diğer taraftan biletmatiklerde ise vatandaşların karşısına "İstanbulkart yoktur" yazısı çıkıyor.

Oluşan kuyruklara gerekçe olarak HES kodu uygulamasıyla kartların daha kişisel bir statüye gelmesini gösteren İBB, 1,5 milyon İstanbulkart alımı için ihale açtı. Diğer taraftan konuya ilişkin açıklama yapan İBB iştiraki BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Genel Müdürü Yücel Karadeniz, "Eskiden bir İstanbulkart birden fazla kişi tarafından kullanılabiliyordu. Ama özellikle Sağlık Bakanlığı'nın getirdiği yönergelerle bir İstanbulkartın sadece bir kişi tarafından HES koduyla eşleştirilmiş olması gündeme geldikten sonra kullanılan İstanbulkart sayısında bir artış oldu" sözleriyle sıkıntıyı savundu.

Kovid-19'la ilişkili pandemi önlemleri çerçevesinde HES kodu eşleştirme zorunluğu sebebiyle İstanbulkart kişiye özel hale geldi. İddialara göre, gişelerin önünde uzayan kuyrukların sebebi İstanbulkart'a artan talep. 

Sözde kart sıkıntısı yaşayan İBB, yeni kart ihalesi açtı. İBB iştiraki BELBİM AŞ.'nin düzenlediği ihale 1 Kasım'da yapılacak. İhaleyle 1,5 milyon İstanbulkart alımı yapılacak.

VATANDAŞLAR ŞİKAYETÇİ

İstanbulkart alamadığını söyleyen Muhammet Eren Saygın, yaşadığı sorunlar sebebiyle taksi kullanmak zorunda kaldığını belirtti. Saygın, "İl dışından geldim. Kesinlikle metroya binemedim. Çok sorun yaşadım o yüzden taksiye binmek zorunda kaldım. Maddi olarak da ben sorun yaşadım. Her yer İstanbulkart satmıyor. İnsanlar çok sorun çekiyor bu durumdan. Ben de çok sorun çektim. İstanbulkart vermediği için giremiyoruz. Bazı yerlerde satılıyor büfe gibi yerlerde ama metro girişlerinde öyle bi olasılık yok. Sadece 2 bilet veriyor ona HES kodu yükleyemiyorsunuz. Güvenlikle problemler yaşıyorsunuz" dedi. 

Ekrem Almalı ise, "Belediyenin sorumluluğu altında olduğu için belediyenin buna el atması lazım. Bu çözülmeyecek bir problem değil.  Gerekirse insanların buraya HES kodlarını gireceği sistem oluşturulabilir" ifadelerini kullandı. Hasan Bağcı kartların daha çok  yaygınlaştırılması gerektiğini belirterek, "Büyük bir sıkıntı bu kart olmaması. Belediyenin kart olayını daha fazla aktifleştirmesi lazım, her yerde kartları bulundurması lazım. Dolum yerlerinin daha fazla olması lazım" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!