banner2

İstanbul İzmir Bingöl Elazığ Hatay Bitlis Van, Manisa'da yaşayan vatandaşlar dikkat! 7.9'luk deprem uyarısı geldi

6 Şubat depremleriyle büyük yıkım yaşayan Türkiye için Japon deprem uzmanında korkutan uyarı geldi. 7.9 şiddetinde deprem olacağını öngören Yüksek Mimar-Yüksek İnşaat Mühendisi ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, 8 ili tek tek uyardı.

Genel 26.09.2023, 15:36 26.09.2023, 16:18
Abone ol
İstanbul İzmir Bingöl Elazığ Hatay Bitlis Van, Manisa'da yaşayan vatandaşlar dikkat! 7.9'luk deprem uyarısı geldi

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan İzmir depremi hakkında görüşlerini aktaran Moriwaki, "İzmir’deki depremde 18 bina çöktü ama İzmir’in kendi fay hattı kırılmadı, Ege Denizi'ndeki fay hattı kırıldı. İzmir’in kendi fay hattı topladığı gücü atmaya çalışacak dolayısıyla İzmir için deprem bekliyoruz" dedi.

"İZMİR'DEKİ FAY KIRILMADI"

Sözlerine devam eden Moriwaki, "Manisa ve İzmir olarak deprem yönünden çalışma yaptım. 32 senedir Türkiye’deyim. Bu 3 senedir Silivri’den başlayarak, Doğu Anadolu Fay Hattı, Elazığ’da iki kere sonra Maraş, Elazığ’dayken Manisa’da deprem oldu, Muğla’da ve İzmir’de deprem oldu. İzmir’deki depremde 18 bina çöktü ama İzmir’in kendi fay hattı kırılmadı, Ege Denizi'ndeki fay hattı kırıldı. Dolayısıyla İzmir’in kendi fay hattı topladığı gücü atmaya çalışacak dolayısıyla İzmir için deprem bekliyoruz diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye’ye bakarsak, Doğu Anadolu Fay Hattı, Elazığ, Maraş, Hatay ve denizden Kıbrıs’a giden fay hattı var o da kırılabilir" diyen Moriwaki, "İzmir'de kendi fay hattı üzerinde bir kırık yaşanabileceğini ifade etti."

İŞTE DEPREM BEKLENEN BÖLGELER

Türkiye'de deprem beklediği bölgeleri aktaran Moriwaki, "Doğu Anadolu Fay Hattı ve Kuzey Anadolu Fay Hattının birleştiği yer olan Bingöl, Muş, Bitlis, Van o bölgeler, Marmara Bölgesi ve İzmir Bölgesinde deprem bekliyoruz diyebilirim." dedi.

"EN KÖTÜ SENARYO MARMARA'DA YAŞANACAK"

"Manisa’da fay hattı bir kere kırıldığı için depremi İzmir’de bekliyoruz." diyen Moriwaki, "Marmara için en kötü senaryo olarak 7,9 büyüklüğünde görülebilir ama İzmir için en kötü senaryoda bile deprem 7 büyüklüğünün altında olur" diyerek deprem şiddeti tahmini de yaptı. Türkiye'nin depremle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini belirten Yüksek Mimar-Yüksek İnşaat Mühendisi ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki özellikle de çocukların depreme karşı eğitilmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!