banner2

İstanbul için korkutan uyarı: Denizlerde su seviyesi yükseliyor: Cami, saray ve tarihi yapılar sular altında kalabilir

İklim değişikliği İstanbul'u vuracak! Küresel Denge Derneği'nin hazırladığı rapora göre özellikle kıyı ilçelerde yaşayan 6 milyon vatandaş risk altında. Rapora göre, camiler, saraylar ve tarihi yapılar sular altında kalacak.

Genel 07.09.2023, 16:33 07.09.2023, 17:06
Abone ol
İstanbul için korkutan uyarı: Denizlerde su seviyesi yükseliyor: Cami, saray ve tarihi yapılar sular altında kalabilir

Küresel Denge Derneği'nin "Deniz Seviyesi Yükselmesi ve Olası Etkileri" adlı raporunda İstanbul ve İzmir için tehlike çanlarının çaldığını gösterdi. Raporda deniz seviyesindeki yükselmelerin İstanbul'da kıyılarda yer alan konak, saray, dini ve tarihi yapılar, İzmir'de ise körfez ve tatil beldeleri için risk oluşturduğu açıkladı.

TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Küresel Denge Derneği başkanı ve proje ekibi düzenlendiği basın toplantısında raporun detayları açıklandı.Raporda ticari faaliyetleri, sosyoekonomik gelişmişlik ve nüfus yoğunluğunun önemli merkezleri olmaları dolayısıyla İstanbul ve İzmir'de iklim değişikliğine bağlı meydana gelebilecek deniz seviyesindeki değişikliklerin incelendi. Ayrıca iklim değişikliği sebebiyle buzullarda yaşanan erime ve buna bağlı küresel deniz seviyesindeki yükselmenin, kıyı kentlerinde çok sayıda kültürel miras, toplumsal yaşam alanı ve doğal alan için beraberinde getireceği tehlikelere işaret edildi.

TARİHİ YAPILAR SULAR ALTINDA KALABİLİR

İstanbul Boğazı'nın tamamımın, özellikle de kıyılarda yer alan konak, saray, dini ve tarihi yapıların deniz seviyesindeki değişimden etkilenmesi beklenen raporda, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı gibi saraylar ile Şemsi Paşa Camii ve Ortaköy Camii gibi değerli yapıların korunması için daha kalıcı önlemler alınması gerektiği vurgulanan raporda, deniz seviyesinin yükselmesinin Göksu, Küçüksu ve Kurbağalıdere'de akarsu yataklarının bir bölümünü sular altında bırakabileceği öngörüsüne yer verildi.

O BÖLGELER RİSK ALTINDA

Küresel Denge Derneği'nin hazırladığı raporda, İstanbul'da deniz seviyesinin yükselmesi durumunda iskelelerde de bazı yenilemeler yapılmasının gerekeceği, Üsküdar İskelesi'nde, lodoslu havalarda oluşacak fırtına kabarmalarına karşı mühendislik tedbirlerinin, Kadıköy'de ise deniz seviyesinde yükselmenin ardından yaşanabilecek fırtına kabarmalarının metro girişlerini etkileyebileceği, bu durumlar için önlem alınması gerektiği vurgulandı.

6 MİLYON İNSAN ETKİLENEBİLİR

İstanbul'da Marmara Denizi'ne kıyısı olan ilçelerde 6 milyondan fazla insanın yaşadığı bilgisini paylaşan Prof. Dr. Nüzhet Dalfes, Şehirde, yüksekliği 2 metreden az olan yaklaşık 120 kilometrekarelik bir alan risk altında. Bu, neredeyse Maltepe ve Fatih ilçelerinin toplam yüzölçümüne eşdeğer bir alan. İstanbul'un güney kıyılarının deniz seviyesindeki değişimden daha fazla etkileneceği hesaplanıyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!