banner2

İspanyol ve Hırvat pilotlar Türkiye'de! İşte havadan görüntüler

Türkiye’de şu anda Antalya, Muğla, Aydın, Isparta ve Denizli'de 14 noktada yangın devam ediyor. İspanya'dan iki ve Hırvatistan'dan bir itfaiye uçağı, Türkiye'nin Avrupa'dan destek talep etmesi üzerine, dün Rusya, İran, Ukrayna ve Azerbaycan'dan gelen ekiplere katıldı.

Genel 04.08.2021, 11:45 04.08.2021, 12:38
Abone ol
İspanyol ve Hırvat pilotlar Türkiye'de! İşte havadan görüntüler

Türkiye sekiz gündür ülkenin güneyinde ve batısında meydana gelen orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Şimdiye kadar 160 yangın kontrol altına alınırken 5 ilde 14 yangını söndürme çalışmalarının sürüyor. Yangınla mücadeleye Türk ekiplerin yanı sıra Rusya, İran, Ukrayna, Azerbaycan, İspanya ve Hırvatistan gelen uzmanlar da katılıyor. İspanyol ve Hırvat pilotların yangınla mücadelesine ilişkin yeni görüntüler yayınlandı.

İSPANYA'DAN TÜRKİYE'YE DOSTLUK MESAJI

Diğer taraftan, İspanya'nın Ankara Büyükelçiliği, dün Twitter'dan hesabından Türkiye'deki yangınlarla mücadeleye destek için yola çıkan iki CL 415 yangın söndürme uçağının Dalaman'a vardığını duyurmuştu. Uçakların Türkiye'ye gönderilmesi esnasında İspanya Hava Kuvvetleri'nin sosyal medya hesabında İngiliz yazar William Shakespeare'den bir alıntı yaparak dostluk mesajı verirken şu ifadeleri kullandı; “Biz bu dünyaya kardeş olarak geldik; O halde el ele yürüyelim.”

''TÜRK HALKINA YARDIM EDEBİLECEĞİMİZ İÇİN MUTLUYUZ''

İspanyol Askeri Acil Durum Birimi (UME) üyesi Yarbay Vicente Franco ise, dün Reuters’a verdiği demeçte, "İki itfaiyeci şimdiden Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki ilk görevlerine başladı. Bundan sonra yangının nasıl geliştiğini göreceğiz ve söndürmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. İspanyol Silahlı Kuvvetleri olarak  dostumuz Türk halkına yardım edebileceğimiz için mutluyuz” dedi.

ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?

Diğer taraftan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hükümetin bazı uluslararası yardım tekliflerini reddettiği yönündeki eleştirilere yanıt olarak, Türkiye'nin uçak ve helikopter tekliflerine öncelik vererek birçok teklifi değerlendirdiğini söyledi. Fransa ve Yunanistan da dahil olmak üzere bazı ülkelerin kendi ihtiyaçları yangınları nedeniyle tekliflerini geri çektiklerini söyledi. 
 

YANGINLARI KÖRÜKLEYEN NE OLDU?

Meteoroloji yetkilileri tarafından yayınlanan haritalara göre, yangınları körükleyen sıcak hava dalgası, Türkiye'nin güneybatısında aylarca süren olağanüstü kuru havanın ardından geldi. Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi'nin verilerine göre, Türkiye’de bu yıl normalden 3 kat fazla sayıda yangın çıktı ve136 bin hektardan fazla alan yandı.Söz konusu alanın, bütün yıl boyunca yanan alandan üç kat fazla olduğu açıklandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!