banner2

İlim Yayma Vakfı'ndan İBB'ye tepki! 'Süleymaniye'nin ruhunu koruyacağız'

İlim Yayma Vakfı Süleymaniye'deki yurt inşaatının İBB tarafından mühürlenmesi ile alakalı açıklama yaptı. Açıklamada, Süleymaniye'nin ruhunu da vakfın hukukunu da koruyacağız' ifadelerine yer verildi.

Genel 10.02.2022, 18:05 10.02.2022, 18:44
Abone ol

İlim Yayma Vakfı, Süleymaniye'deki yurt inşaatının İBB tarafından mühürlenmesi ile ilgili açıklama yaptı. 

Vakıf tarafından yapılan açıklamada, "İlim Yayma Vakfımızın Süleymaniye’deki yurt inşaatı, yapı kullanım izin belgeli eski binaya ve çevresindeki binalara göre daha yatay, kademelendirilmiş, hukuki ve teknik prosedürlere, yetkili kurulca onaylanmış yenileme ada avan projesine uygun ve ilgili kurullarca onaylıdır; yasaldır. Vakfımız, söz konusu inşaatla ilgili gerekli fedakarlığı yapacağını açıklamışken ve zaten inşaatı durdurmuşken; İBB’nin yetki gaspıyla hukuka aykırı olarak inşaatımızı mühürlemesini politik bir eylem olarak görüyor ve bu konuda Vakfımızın hukuk nezdinde haklarını kullanacağını beyan ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

İBB HUKUKSUZ MÜDAHALEDE BULUNDU

Açıklamada, inşaatın hukuka uygun olması ve gerekli izinlerin alınmış olmasına rağmen kamu duyarlılığından ötürü gerekli işlemlerin yapılarak fedakarlıkta bulunulduğu buna rağmen İBB'nin sosyal medyada inşaatı kaçak olarak lanse ederek karalama kampanyası yapmasına tepki gösterildi.

İNŞAAT DURDURULDU

Vakıf tarafından yapılan açıklamadının devamında, "Vakfımızın, eski haline ve çevresindeki binalara göre daha yatay, kademelendirilmiş, Süleymaniye mimarî siluetine uygun bir çalışma yaptığını çeşitli mecralarda ifade etmiş ve bu çalışmanın da ilgili kurum ve kuruluşlarca onaylandığını detaylı bir şekilde vurgulamıştık. Süleymaniye’nin siluetinin korunması için üzerimize düşen her tür fedakarlığı yapmaya hazır olduğumuzu ve ilgili kurum ve kuruluşları göreve davet ettiğimizi bildirmiştik. Kamuoyunun malumu olduğu üzere Vakfımız, inşaatı durdurmuştur." ifadesi kullanıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!