banner2

İl il isim verdiler! Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat: Şiddetli deprem yaşanabilecek illerin listesi açıklandı!

Fay hatlarının geçtiği ülkelerden olduğumuz için hemen her gün irili ufaklı depremler meydana gelmeye devam ediyor. Uzmanlar deprem risklerinin en yüksek olduğu şehirleri tek tek açıkladı.

Genel 04.09.2023, 11:39 04.09.2023, 17:35
Abone ol
İl il isim verdiler! Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat: Şiddetli deprem yaşanabilecek illerin listesi açıklandı!

1999 depreminden sonra yaşanan en büyük deprem olan 6 Şubat depremleri sonrası vatandaşlar hangi şehirlerin daha riskli olduğunu araştırmaya başladı. Riskli iller hakkında  açıklama yapan uzmanlar ise Türkiye'de altlarından fay hattı geçmesi ve deprem bölgelerine yakın olması nedeniyle en tehlikeli şehirlerimizi tek tek sıraladı. 

İŞTE RİSKLİ ŞEHİRLER....

Jeoloji Mühendisleri Odası'nın incelemesi Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan ve Hakkari gibi şehirler başı çekiyor.Bunun yanı sıra, Kütahya, Aksaray ve Sakarya'da da fay hattı üzerine kurulu kentlerin raporları tamamlanarak Bursa, İzmir ve Bolu için de deprem riski araştırmaları başladı.

İSTANBUL VE İZMİR İLK SIRADA 

Türkiye'nin pek çok şehri aktif fay hatları üzerinde ve etrafında yer alırken deprem riski yüksek iller arasında Marmara Bölgesi, İstanbul ve İzmir ilk sırada yer alıyor. Özellikle de İstanbul'da deprem teyakkuzu ilan edilirken yine Adıyaman, Balıkesir, Manisa, Aydın, Denizli ve Tekirdağ'da deprem riski yüksek olan iller arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!