banner2

İftar ve sahurda hangi dualar okunur? Oruç açarken okunacak dualar neler? Ramazan ayı sahur ve iftar duaları

Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlar niyetlerini etmeye başladı. On ayın sultanı Ramazan ayında sahurda ve iftarda hangi duaların edileceği Müslüman vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, İftar ve sahurda hangi dualar okunur? Oruç açarken okunacak dualar neler? Ramazan ayı sahur ve iftar duaları

Genel 23.03.2023, 11:52
Abone ol
İftar ve sahurda hangi dualar okunur? Oruç açarken okunacak dualar neler? Ramazan ayı sahur ve iftar duaları

On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle beraber birlik ve beraberlik artmış durumda. Bu ayda tutulan orucun sevabı Müslüman vatandaşlarımız için büyük önem taşımaktadır. Ramazan ayında kurulan iftar sofraları beraberliğin sembolüdür. İftar ve Sahur yapmadan öncede okunacak dualar büyük önem taşıyor. Vatandaşlar iftar ve sahurda hangi duaların okunacağını araştırıyor. Peki, İftar ve sahurda hangi dualar okunur? Oruç açarken okunacak dualar neler? Ramazan ayı sahur ve iftar duaları

RAMAZAN AYINDA OKUNACAK DUALAR NELER?

Ey Allahım! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Ey Allahım! Şüphesiz ki sen çok şefkatli, çok merhametlisin. (Haşir Suresi, 10. ayet)
"Rabbimiz! Bize dün ya da ve ahirette iyilik ver, bizi ateş azabından koru." (Bakara Suresi, 201. ayet)
"Allahım beni bağış la, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır, bana afiyet ve ha yırlı rızk ver." (Müslim, "Zikir", 35)
"Ey Rabbim! Beni; bana, anne ve babama verdiğin nimetlere şükretmeye ve razı olacağın iyi ameller işlemeye sevk et. Beni rahmetinle iyi kullarının arasına kat." (Neml Suresi, 19. ayet)

SAHUR DUASI

Peygamber Efendimiz sahur esnasında ‘’Ey bu gecenin ve biraz sonra oIacak sahurun Rabbi oIan AIIah’ımız.. Bizi iftarIara uIaştırırken günahIarımızdan arınmış oIarak orucumuzu açmayı nasip eyIe… Âmin…" sahur duasını okurmuş.

İFTAR DUASI

"Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

İFTAR DUASI ANLAMI

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!