İBB personeli PKK'lı Şafak Duran'ın yeni görüntüsü ortaya çıktı

Dağ kadrosundan İBB'ye transfer olan Şafak Duran önceki gün gözaltına alınmıştı. İBB'nin güvenlik soruşturması istemediği Şafak Duran'a ait yeni görüntüler ortaya çıktı.

Genel 29.04.2022, 08:00

CHP'li İBB'ye Sosyal Hizmet Uzmanı olarak işe alınan PKK'nın kamplarında eğitim görmüş terörist Şafak Duran, önceki gün polis tarafından İBB binasında gözaltına alındı. 

SİLAHLA ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKTI

30 yaşındaki Şafak Duran'ın 2016 yılında Şırnak'ta PKK/KCK terör örgütü üyelerinden elde edilen dokümanlarda kırsal alanda elinde uzun namlulu silahla çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı. PKK/KCK'nın dağ kadrosunda yer aldığı ve illegal eylemlere katıldığına dair kayıtları olan örgüt mensubunun 11 ay önce İBB'de işe alındığı belirlendi.

ÖRGÜTE KATILIP EĞİTİM ALMIŞ

Akşam gazetesinin aktardığı bilgiye göre; İBB Sözcüsü Murat Ongun, Şafak Duran için "Adli sicil kaydı temiz" açıklaması yaptı ancak işin aslı başka çıktı. Şafak Duran'ın 19 Ekim 2020'de PKK/KCK/YPG/YDG-H Terör Örgütüne üye olmaktan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca adli işlem yapılan isimlerden biri olduğu ve halen yargılandığı öğrenildi. PKK'dan kaçıp teslim olan "Hozan-Serhad" kod adlı Cahit K. da 5 Temmuz 2014'te silahlı eğitim aldığı esnada Şafak Duran'ın kendisiyle birlikte örgüte yeni katılıp eğitim aldığını anlattı. Cahit K., Şafak Duran'ın kod adının "Diren Amara" olduğunu da itiraf etti.

İBB ARŞİV ARAŞTIRMASI YAPMADI

Ayrıca Şafak Duran'ın 16 Ocak 2021'de gözaltına alındığı ve kesinleşmiş bir adli cezası olmadığı, 1 Haziran 2021'de İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nde 'Sosyal Çalışmacı' görev unvanıyla işe başladığı, Adli Sicil Belgesi'nin ise 3 Haziran 2021'de saat 17.03'te, e-devlet sistemi üzerinden alındığı belirlendi. 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu, 17 Nisan 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Belediyelere işe alımlarda arşiv araştırması şart koşuldu. Ancak İBB 'Arşiv Araştırması' yapmadan, Duran'ı 1 Haziran 2021'de işe başlattı.

YENİ GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan dağ kadrosundan İBB'ye transfer olan Şafak Duran'a ait yeni görüntüler ortaya çıktı. Yeni görüntüsü ortaya çıkan Şafak Duran'ın sırtında terör örgütü mensuplarının kullandığı sırt çantası dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!