banner2

Hem gıdada hem kozmetikte kullanılacak! Amarant hasadı başladı

Antikanserojen içeren amarant bitkisinde hasat başladı. Gıda ve kozmetik sanayinde de kullanılan bitki insülini de düşürücü etkiye sahip.

Genel 06.09.2021, 17:00 06.09.2021, 17:15
Abone ol
Hem gıdada hem kozmetikte kullanılacak! Amarant hasadı başladı

Afyonkarahisar'da amarant hasadı başladı. 'Amarant nedir' diye soranlar için amarant yüksek düzeyde antikanserojen özelliğiyle bilinen, gıda ve kozmetik sanayinde de kullanılan bir bitki. Bitkinin tohumlarından arta kalan yapraklar çay olarak tüketiliyor. Sapları ise hayvan küspesi olarak değerlendiriliyor.

YÜKSEK ORANDA ANTİKANSEROJEN İÇERİYOR

Afyonkarahisar'da amarant bitkisinin ilk deneme ekimi Sinanpaşa ilçesi Balmahmut köyünde yapıldı. Yaklaşık 300 dönümlük araziye ekilen bitkinin hasadı biçerdöverle yapıldı. Ürünün hasadına katılan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, bitkide antikanserojen olan 'skualen' maddesinin yüksek düzeyde olduğunu ifadfe etti. Prof. Dr. Okumuş, "Amarant, bilinen en önemli antikanserojen maddelerden olan skualen maddesini yüksek oranda içermektedir. Köpek balığı yağı yüzde 1 oranında, amarant yüzde 8 oranında skualen içeriyor. Bu özelliğiyle de çok çok önemli" dedi.

'İNSÜLİN MİKTARINI 100 PROMİL DÜŞÜRDÜ'

Cengiz Aşkın da şeker hastalığı başta olmak üzere bitkinin birçok hastalığa iyi geldiğini belirterek, "3 senedir Amarant denemeleri yapıldı. Gerçekten önemli bir bitki. Yemekte kullanılıyor, ilaç sanayi, kozmetik sanayinde kullanılıyor. Sofralarımızda artık amarantımızı göreceğiz. Çayı çok güzel zayıflatıyor; inanılmaz etkili, bunun hatta denemeleri yapıldı. Hatta şeker hastaları 2 bardak içtiği zaman insülin miktarını direkt 100 promil düşürdüğünü gördük, hiç ilaç kullanmadan. 10 güne kadar çalışmaları, analizleri çıkacak. Analizlerinden aldığımız sonuçlarla da bunları artık bir ürün haline getireceğiz" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!