Yandex Metrica

Hasan Cemal'in P24'ünün LGBT destekçisi fon kaynağı

Hasan Cemal'in P24'ünün LGBT destekçisi fon kaynağı

Sahibi Hasan Cemal olan Bağımsız Gazetecilik Platformu P24'ün kaç yabancı kaynaktan fon aldığı henüz bilinmezken, Chrest Vakfı'ndan sonra şimdi de LGBT oluşumlarının destekçisi bir başka vakıftan daha fon aldığı ortaya çıktı.

Genel

27.03.2024, 20:57

Son günlerin en çok konuşulan ve tepki çeken konularından biri olan 'bazı' medya şirketlerinin fonlanması skandalına yönelik yeni bilgiler hızla gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Türkiye'deki bir takım medya ve sivil toplum kuruluşlarının ABD merkezli Chrest Foundation Vakfı tarafından, yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıkmıştı. Vakfın internet sayfasından yayınlanan listede dikkat çeken isimlerden biri de sürekli sözde 'bağımsız gazetecilik' vurgusu yapan Hasan Cemal'in sahibi olduğu Bağımsız Gazetecilik Platformu P24 de oldu. 

Aracın içinde dehşet saçtı! Sokak kan gölüne döndü: İki kişiyi vurduktan sonra kendi kafasına sıktı! Aracın içinde dehşet saçtı! Sokak kan gölüne döndü: İki kişiyi... Haberi Görüntüle

YENİ BİR FON KAYNAĞI DAHA ORTAYA ÇIKTI

P24'ün, Chrest Foundation Vakfı'ndan hibe olarak 124 bin 15 dolar aldığı ortaya çıktı fakat olay bununla sınırlı değil. Çünkü Sabah'ın haberine göre, İngiltere merkezli Sigrid Rausing Vakfı'nın (SRT) internet sitesinde de P24'le alakalı bir açıklama yayınlandı.

Sigrid Rausing Vakfı, Hasan Cemal'in sahibi olduğu Bağımsız Gazetecilik Platformu P24'ün aldığı hibe miktarlarına yer verdi. 

Sigrid Rausing Trust'un internet sitesinde 2016'dan itibaren P24'ün desteklendiğine dikkat çekilirken, P24'ün 350 bin sterlin fon aldığı belirtiliyor. Paylaşılan diğer bir detay da vakfın mevcut hibesinin 1 Ocak 2018'den itibaren üç yıl için 225 bin sterlin olduğu bilgisi. Söz konusu rakamlar toplamda 575 bin sterlini bulunuyor. Bu miktar güncel kur ile hesaplandığında, vakıf tarafından P24'e verilen hibenin 6 milyon 790 bin 750 lira olduğu ortaya çıkıyor.

Sigrid Rausing Vakfı'nın internet sitesinde "Hibe geçmişi" başlıklı bölümünde yer alan ifadeler:

"SRT, Bağımsız Gazetecilik Platformu'nu 2016'dan beri destekliyor.

Bugüne kadar alınan toplam fon: 350 bin sterlin.

Mevcut hibe: 3 yıl için 225 bin sterlin

Hibe başlangıcı: 1 Ocak 2018"

Aracın içinde dehşet saçtı! Sokak kan gölüne döndü: İki kişiyi vurduktan sonra kendi kafasına sıktı! Aracın içinde dehşet saçtı! Sokak kan gölüne döndü: İki kişiyi... Haberi Görüntüle

AYNI VAKIF TÜRKİYE'DEKİ LGBT OLUŞUMUNU DA FONLUYOR

İngiltere'nin en büyük vakıfları arasında olan Sigrid Rausing Trust'un kurucusu ise Granta dergisi ve Granta Books'un sahibi olan 59 yaşındaki İsveçli Sigrid Rausing. Kuruluş amacının uluslararası insan haklarını desteklemek olduğunu savunan vakıf, 10 farklı programda fon desteği sunuyor. Dünyanın farklı yerlerindeki ülkelerde bulunan farklı kuruluşları fonluyor. Vakfın internet sitesinde P24'ün dışında ayrıca Türkiye'den 11 kuruluşa daha fon aktarıldığı bilgisi yer alırken, LGBT oluşumuna verdiği fonlar dikkat çekiyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading