banner2

Gururumuz Mehmetçik! Binlerce Afganlının imdadına yetişiyor

Türk askeri hem Kabil'den tahliyeleri organize ediyor hem de ülkeden ayrılmak için günlerdir zor şartlar altında bekleyenlere yardım elini uzatıyor.

Genel 24.08.2021, 08:55 24.08.2021, 10:25
Abone ol
Gururumuz Mehmetçik! Binlerce Afganlının imdadına yetişiyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçaklarıyla Kabil'den tahliye çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nda güvenliğin sağlanması ile birlikte tahliye uçuşları da sürüyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı uçaklarımız da Kabil'den tahliye işlemlerine devam ediyor" denildi.

Taliban'ın kontrolü ele geçirdiği Kabil'de Afganistan'ı terk etmek isteyenlerin, Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı çevresindeki umutlu bekleyişi sürüyor. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce kişi, sıcak altında işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor. Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı bünyesinde görev yapan Türk askerleri, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda diğer ülke askerleri ile işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. 35 dereceyi aşan sıcaklık ve yoğunluktan dolayı zor anlar yaşayanlara su ve yiyecek dağıtan Mehmetçik, aynı zamanda kontrol noktalarında ülkeden ayrılmak isteyenlerin pasaport ve uçuş izinlerini yapıyor.

EN ÇOK MAĞDUR ÇOCUKLAR

Türk askerleri, tahliye işlemleri için sahada görev yaparken, aynı zamanda 'Ankara' adını taşıyan karargah binasında tahliyenin koordinasyonunu sağlıyor. Sıcak hava, susuzluk ve bölgedeki kargaşa ortamının en büyük mağdurları ise çocuklar. Kimi zaman çevrelerindeki kargaşaya aldırmadan oyunlar oynayan, kimi zaman da yaşadıkları gerginliğin etkisiyle ailelerinin yanından ayrılmak istemeyen çocuklar, havalimanı çevresindeki izdiham nedeniyle ezilme tehlikesi de atlatıyor. Bölgede devriye gezen Türk askerleri çocuklarla ilgileniyor, onlara su ve yiyecek dağıtıyor.

YÜZLERİ GÜLDÜ

Mehmetçiğin şefkati sayesinde yaşadığı korkuyu atlatmaya çalışan küçük çocuklar, asker ağabeylerinin verdiği yiyeceklerle mutlu oluyor.

229 TÜRK VATANDAŞI TAHLİYE EDİLDİ

Afganistan'daki Türk vatandaşlarının tahliyesine yönelik çalışmalar sürüyor. Türkiye'ye dönmek için başvuruda bulunarak Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndaki güvenli bölgede bekleyen 229 Türk vatandaşı daha "uçan kale" A400 M tipi nakliye uçağıyla yurda gönderildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!