banner2

Güle oynaya köstebeklik! İhanet çetesinin yazışmaları ifşa oldu

Savunma Sanayiindeki casusluğa ilişkin yazışma ve ses kayıtları ifşa oldu. İki asker üyesi, vatan ihanet suçu olan casusluğu karşılıklı esprilerle yapmış.

Genel 15.09.2021, 08:30 15.09.2021, 09:44
Abone ol
Güle oynaya köstebeklik! İhanet çetesinin yazışmaları ifşa oldu

Savunma Sanayii Başkanlığına (SSB) ait projeleri sızdırdığı iddiasıyla gözaltına alınan ve daha önce İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi Proje Müdürlüğü yapan Yusuf Hakan Özbilgin ocak ayında tutuklanmıştı. Yusuf Hakan Özbilgin'in evinde yapılan aramada bavul içinde 1,5 milyon dolar ve euro bulunmuştu. Banka kasasında ise 3 milyon euro daha ele geçirilmişti. Evinde milyon dolarlar ve euro ele geçirilen Özbilgin, "Parayı bir arkadaşım arabamda unuttu" şeklinde ifade vermişti. Yusuf Hakan Özbilgin ve casusluk çetesinin Türkiye’nin yüz akı olan SİHA ve İHA’lara ait bilgileri yabancılara sattığı ortaya çıkmıştı. Başsavcılık 9 kişinin “zincirleme olarak devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” suçundan 35’er yıla kadar hapsini istedi. DKK’de görevli 2 binbaşının ise “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 10’ar yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

''YÜZDE 30'UNU VERSEK YETER''

Yeni Şafak'tan Abdullah Sarica'nın aktardığı bilgiye göre; yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından kritik savunma projeleriyle ilgili bilgileri yabancılara pazarlayan çetenin iki asker üyesi, “vatana ihanet” suçu olan casusluğu rutin bir işmiş gibi dalga geçerek, karşılıklı esprilerle yapmış. Emre Özlük ve Yusuf Hakan Özbilgin’in birlikte kahvaltı yaptıkları kafede fısıldaşarak konuştukları, Özlük’ün Özbilgin’e “Projelerin yüzde 15 ya da yüzde 30’unu versek yeter” dediği tespit edildi.

İşte ikili arasında geçen diyalog;

E.Ö.: 12 adet yeni nesil helikopter alımı diye bir şey var, haberin var mı?

M.A.Ç.: Evet sonarlı helikopterler olacak.

E.Ö.: Bu çok uzun dönemli, o zaman en az 5-6 yıl var böyle bir şeyin alınması için.

M.A.Ç.: Tabii, tabii. Asıl önemli olan şu an orta yük nakliye helikopteri, genel maksat, bir de taarruz helikopteri. Bunlar ön planda.

WhatsApp’ta geçen diyalog ise şu şekilde:

M.A.Ç.: İbrahim merhaba. Bizim Helo Projeleri OYTEP’e girdi mi? OYTEP’de bizden başka proje var mıydı?

İ.A.: Efendim gizli bilgi kusura bakmayın. Daha OYTEP elimize geçmedi. CD ile gönderilecekmiş. Öğrenince size rapor ederim.

M.A.Ç.: Tamam gizli gizli bildir bana.

İ.A.: Efendim o iş bende.

PASİF RAPORLARI SORMUŞ

Dinlemelere Emre Özlük’ün, SSB’de eski proje müdürü sanık Yusuf Hakan Özbilgin’den, yapılacak projeler ve pasif radarlarla ilgili Türkiye’de ne tür bir çalışmanın yapıldığını sorduğu görüşme de takıldı. Özlük’ün ASELSAN ve HAVELSAN’ın bu konu ile ilgili herhangi bir çalışmasının olup olmadığına dair bilgiler istediği, Özbilgin’in de kendi çalıştığı birim olmamasına rağmen bilgilere ulaşabileceğini belirttiği görülüyor.

E.Ö.: Pasif radarı konuşmuştuk ya seninle.

Y.H.Ö.: Sen onu teyit edeceksin.

E.Ö.: Biz onu teyit ederiz ama Türkiye’nin bununla ilgili şu ana kadar nasıl bir çalışma yapacağını, ASELSAN ve HAVELSAN bir şey yapıyor mu; öğrenebilir misin?Y.H.Ö.: Tamam bilgilere ulaşmaya çalışacağım. Emre Özlük’ün istediği başka bilgilere ulaşmada sıkıntı yaşayacağını söyleyen emekli Albay Murat Ali Çömez, şu ifadeleri kullanıyor:

M.A.Ç.: Sorabilirim ama onu verebileceklerini zannetmiyorum. Şimdi ben emekli oldum ya arkadaşlar tedirginlik gösterecekler.
E.Ö.: Seni sıkıntıya sokacaksa hiç sorma
M.A.Ç.: Sorarım ama hassasiyet gösterebilirler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!