banner2

Gösterilerde kapüşon ve maske takanlara ceza geliyor: Fiziksel özellik değiştirenleri de kapsayacak

Yunanistan'da yüzünü kapüşon ya da maskeyle kapatan göstericilere 4 bin avroya kadar para cezası öngören yasa teklifi hazırlandı.

Genel 22.09.2023, 18:12
Abone ol
Gösterilerde kapüşon ve maske takanlara ceza geliyor: Fiziksel özellik değiştirenleri de kapsayacak

Komşu Yunanistan, gösterilerde tanınmamak için yüzünü kapatıp fiziksel özelliklerini değiştirmeye çalışanlara cezai yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Demokratik Sol Parti milletvekilleri, kamera kayıtlarında kimlik teşhisini engelleyenlere ağır yaptırım öngören bir yasa tasarısı hazırladı. 

Nikos Tornaritis, Fotini Tsiridou ve Nikos Georgiou'nun hazırladığı teklife göre, kapüşonlu eylemciler haklarında açılacak soruşturmada suçlu bulunmaları halinde 4 bin avroya kadar para cezasına çarptırılabilecek. 

Yasa teklifinin gerekçesinde, "Kamuya açık gösteri ve/veya toplantılara katılan ve bu eylemlerde herhangi bir şekilde üzerini örten veya fiziksel özelliklerini değiştiren ve bu kılıfın sunduğu anonimliğin arkasına saklanan kişiler, aslında barışcıl toplanma hakkını istismar ediyor" denildi. 

EYLEMLERİ PROVOKASYONDAN KORUMAK...

Teklifte şu ifadeler kullanıldı: 

"Bir gösteri veya toplantıya katılan kişi makul bir sebep olmaksızın kimliğinin tespitini engellemek amacıyla herhangi bir şekilde veya herhangi bir nesne kullanarak yüzünü kasten örter veya değiştirirse suç işlemiş demektir. Bu durumda mahkumiyet halinde kişi, 2 yılı aşmayan hapis ve/veya 4 bin avroyu aşmayan para cezasına çarptırılır."

Yasa teklifinde nihai amacın anayasal hak olan gösterileri provokatörlerden korumak olduğu vurgulandı. "Herhangi bir vatandaş diğer göstericilerin fiziksel veya diğer tipte şiddetine maruz kalmadan eylem yapabilmelidir" ifadelerinin kullanıldığı teklifte, yasanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarıyla da uyumlu olduğu anlatıldı. 

Yunanistan'da yakın dönemdeki en büyük gösteriler, Yunan Sahil Güvenliğinin geçtiğimiz hazıran ayında yaklaşık 750 kişiyi taşıyan sığınmacı botunu kasten batırması sonrası gerçekleşmişti. Vahşete isyan eden Yunan gençlerinden binlercesi denizde işlenen cinayetler nedeniyle hükümeti protesto etmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!