banner2

FETÖ'nün yurt dışı eğitim ayağına darbe!

Ukrayna'da yakalanan ve terör örgütü FETÖ'nün yurt dışı eğitim yapılanması davasında yargılanan 2 sanık için 15'er yıl hapis cezası istendi.

Genel 07.10.2021, 15:22
Abone ol
FETÖ'nün yurt dışı eğitim ayağına darbe!

Ukrayna'da yakalandıktan sonra Türkiye'ye gönderilen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Irak'taki eğitim yapılanmasında yer alan Salih Fidan ve Samet Güre'nin yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcılık, sanıkların etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılmayarak "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Salih Fidan ve Samet Güre, bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Sanıkların avukatlarının da duruşmaya aynı sistem üzenden katılımı sağlandı.

TAHLİYE TALEBİNDE BULUNDULAR

Beyanları sorulan sanıklar Samet Güre ve Salih Fidan, eski savunmalarını tekrar ederek, tahliye talebinde bulundu.

Sanıklardan Salih Fidan'ın avukatı, müvekkilinin etkin pişmanlık kapsamında örgütle ilişkisi olduğunu düşündüğü 50 kişiyi teşhis ettiğini ve bunlardan 21'inin hiç işlem görmemiş kişilerden oluştuğunu belirterek, "Kaldı ki bunların içinde eşi de bulunmaktadır. Samimiyetle ifade etmiştir. Tanık olarak da teşhiste bulunduğu kişi hakkında beyanda bulunmuştur." dedi.

Müvekkili hakkında FETÖ yargılanma kriterlerinin mevcut olmadığını savunan avukat, tahliye talebinde bulundu.

Duruşmada cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanıkların teşhiste bulunduğu şüpheliler hakkında daha önce soruşturma yürütülmesi nedeniyle beyanlarının etkin pişmanlık hükümleri kapsamında kalmadığı belirtildi. Mütalaada, sanıkların etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılmayarak "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mahkeme heyeti, daha önce alınan ara karar gereği tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Kahraman B.'nin, ulaşılamamış olması nedeniyle tanıklığından vazgeçilmesine hükmetti.

Sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştıran heyet, esas hakkındaki savunmaların hazırlanması için duruşmayı erteledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!